[quote]Výběr událostí kolem rekonstrukce pražského Hlavního nádraží a vizitka italské společnosti Grandi Stazioni (Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) včera oznámila, že ukončí spolupráci s Grandi Stazioni, která má v nájmu Hlavní nádraží).[/quote]

Říjen 2002 – italská firma Grandi Stazioni se stala vítězem výběrového řízení na pronájem komerčních prostor Hlavního nádraží Praha, Horního nádraží v Karlových Varech a železniční stanice v Mariánských Lázních.

28. října 2003 – České dráhy (ČD) se po roce s Grandi Stazioni dohodly na podmínkách dlouhodobého pronájmu Hlavního nádraží Praha a nádraží v Mariánských Lázních a Karlových Varech.

17. prosince 2003 – Zástupci ČD a Grandi Stazioni podepsali smlouvu o obnově Hlavního nádraží Praha. Firma se zavázala, že nádraží opraví do pěti let a do rekonstrukce investuje 658 milionů korun. Za to bude nádraží následujících 30 let provozovat a bude komerčně využívat veškeré plochy.

14. prosince 2006 – Grandi Stazioni zahájila rekonstrukci Hlavního nádraží Praha.

21. prosince 2007 – Na Hlavním nádraží Praha skončila první fáze rekonstrukce a byl zde otevřen první obchod s módou. Na jaře 2008 přibyly obchod s knihami a nové toalety.

1. června 2008 – Skončila druhá etapa rekonstrukce, otevřeny byly obchodní prostory o rozloze 3000 m2 a 24. června nové odbavovací centrum Českých drah.

30. listopadu 2010 – Jižní část odbavovací haly se otevřela cestujícím, čímž skončila hlavní část rekonstrukce nádraží.

14. dubna 2010 – Odbavovací hala nádraží se po více než čtyřleté rekonstrukci oficiálně otevřela, a to za účasti prezidentů ČR a Itálie Václava Klause a Giorgia Napolitana. Oprava vyšla Grandi Stazioni zatím na zhruba 1,15 miliardy korun. K završení rekonstrukce zbývá ještě dokončit renovaci historické Fantovy budovy včetně Fantovy kavárny.

21. února 2013 – Začala rekonstrukce Fantovy kavárny.

Březen 2015 – Grandi Stazioni požádala o prodloužení lhůty na opravu Fantovy budovy o dva roky. Podle smlouvy měla být opravena do října 2016, jinak firmě hrozí, že přijde o pronájem nádraží.

30. července 2015 – Po rekonstrukci otevřena Fantova kavárna.

Únor 2016 – Grandi Stazioni zahájila opravy fasády střední části historické Fantovy budovy.

30. září 2016 – Podle deníku E15 právníci Správy železniční dopravní cesty, která získala nádraží od ČD, nedoporučili uzavřít dodatek s Grandi Stazioni, který by firmě umožnil dále pokračovat v opravách a využívání Hlavního nádraží Praha. Podle nich by to mohlo být v rozporu s koncesním zákonem. Smlouva platí do 16. října a v případě, že nebudou k danému datu naplněny její podmínky, zanikne. Italská firma, která nestihne do 16. října dokončit opravy, s tím nesouhlasí a v případě neprodloužení smlouvy pohrozila vymáháním miliardových škod.

6. října 2016 – SŽDC oznámila, že ukončí spolupráci s Grandi Stazioni. Správce železnic už společnost vyzval, aby mu prostory nádraží předala.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno