[quote]Tím, jak se světoví výrobci aut snaží, abych jejich autonomní modely byly vhodné pro plošné použití, objevují se nejrůznější testy a projekty těchto aut, a to od Číny po Spojené království. Nejnovějším takovým místem je Greenwich, kde se uskuteční zkoušky autonomních vozů, ale v tomto případě bude zapojena i veřejnost, aby se zjistilo, jak budou lidé reagovat na ztrátu kontroly nad autem.[/quote]

Zkušební jízdy budou prováděny v UK Smart Mobility Living Lab v Greenwichi pod vedením Transport Research Laboratory Spojeného království. Projekt chce spíše než pracovat pouze s vědci, inženýry a odborníky, pracovat se širokou veřejností, aby v těchto tzv. buňkách bez řidiče jezdila a ohodnotila svou zkušenost.

Hodnocení bude součástí širší studie zabývající se porozuměním tomu, jak si lidé vnímají autonomní řízení a jak takové vozy ovlivní nejbližší okolí. Veřejnost hodnocení bude moci evidovat pomocí online nástroje na měření veřejného mínění na veřejném workshopu.

Přesun k samořiditelným vozidlům je pravděpodobně nejvýznamnější změnou v dopravě od doby, kdy se koňská spřežení změnily na motorizovaná vozidla,“ říká profesor Nick Reed, ředitel UK TRL a technický ředitel GATEway projektu.

Testováním těchto vozidel v reálném prostředí, jako je UK Smart Mobility Living Lab, přenášíme koncept samořízení z fikce do reality. Lidem to umožňuje zažít, jaké to je jezdit v autonomním vozidle a mohou se rozhodnout, jak moc se jim to líbí, jak moc tomu věří a jestli by to byli ochotní přijmout jako běžnou součást dopravy.“

Testovací vozidla vycházejí z Ultra podů, které vozí pasažéry v okolí Heathrow od roku 2011 a jezdí na kolejích. Vozidla s řidiči nejdříve zmapují zamýšlenou cestu. Následně budou schopná jezdit samostatně po okolí za pomocí laserů, sensorů, kamer a softwaru. V autě také bude obsluha, která v případě nouze začne řídit.

Greenwich není jediné místo, které se otevírá pro testování autonomních vozů. Singapurská veřejná dopravní společnost SMRT nedávno navázala spolupráci s dopravní firmou, aby získala samořiditelné buňky. Také Volvo pracuje s řadou čínských měst, aby začala s „nejpokročilejším autonomním experimentem“ v Číně.

Zmíněný zkoušky se širokou veřejností jsou součástí £8 milionového (přibližně 280 milionů Kč) projektu Greenwichské autonomního prostředí (GATEway).

Zdroj: Gizmag