[quote]Představitelé hradecké radnice i Královéhradeckého kraje uvítali otevření 3,7 kilometru dlouhého úseku dálnice před Hradcem Králové. Za důležité shodně považují další pokračování výstavby dálnice směrem na Polsko.[/quote]

,,I když lze říci, že Hradec napojení na dálnici měl v podstatě již před pár lety, přivedením dálnice D11 až těsně k hranicím města je tak Hradec Králové konečně a oficiálně součástí dálniční sítě naší republiky a Evropy,“ uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink.

Primátor věří, že dostavba pokračování dálnice bude dlouhodobou prioritou ŘSD a neztratí na tempu.

,,Těším se na dobu, kdy počet postavených kilometrů dálnice z Poděbrad výrazněji překoná počet let, který stavba trvá,“ dodal Fink.

Připomněl také, že dostavbu dálnice umožnili zastupitelé města, kteří rozhodli o odkupu pro stavbu potřebného pozemku od Jaroslavy Štrossové za 1,7 milionu korun.

,,Byla to opakovaná a nelehká jednání, pozemek nebyl levný, ale myslím, že obětovat 17 korun na jednoho obyvatele města se vyplatilo. Mimochodem se s námi stát přes veškeré sliby dodnes nevyrovnal. Rovněž projektová úprava úseku kolem Hradce je odlišná od původního návrhu, který byl při výkupech prezentovaný. Ale tak už se stát chová, nejen v tomto případě,“ dodal Fink.

Hejtman Jiří Štěpán označil dostavbu dálnice k Hradci Králové za první krok.

,,Další kroky nás čekají, mluvím o úsecích směrem na Smiřice, Jaroměř a postupně je nezbytné, abychom v dohledné době mohli dojet po dálnici D11 až na polské hranice. Jen kompletní D11 se stane jednou z páteřních tras napříč Evropou. Přispěje k našemu dalšímu rozvoji, zjednoduší cestování a předně se uleví městům a obcím, které jsou zatíženy těžkou kamionovou dopravou,“ uvedl Štěpán.

Podle náměstka odpovědného za dopravu Martina Červíčka se po dostavbě dálnice uleví některým krajským silnicím a zvýší se bezpečnost na silnicích.

,,Provoz by se měl snížit například v Novém Městě nad Metují nebo Chlumci nad Cidlinou,“ řekl Červíček.

Podle něj bude hejtmanství nadále spolupracovat s policií a celníky.

,,Budeme vyžadovat důsledné provádění kontrolního vážení, aby nedocházelo k tomu, že se někteří řidiči budou vyhýbat placenému úseku dálnice a budou nadále jezdit po krajských silnicích přes města a obce,“ uvedl Červíček.

Zdroj: ČTK