[quote]Nejnovější společností usilující o solární pohon pro budoucí elektromobily je čínská společnost Hanergy Holding Group. Ve spojení s firmou EVX Ventures nedávno v Pekingu představili čtveřici vozidel vybavených tenkovrstvými solárními články. Každé z nich je navrženo tak, aby mohlo jezdit kolem města i mimo něj bez potřeby napájení.[/quote]

Společnost Hanergy před několika lety koupila kalifornskou firmu Alta Devices a nyní pracuje na rozšíření článkové solární technologie. Články jsou lehké a pružné, což je činí velmi vhodné pro integraci do struktury vozidla. Hanergy odhaduje, že články vydrží bez externího dobíjení 80 km jízdy – před tím je ovšem nutné je ponechat na přímém slunečním světle po dobu 5 – 6 hodin.

Některé cesty však bývají delší než 80 km a klimatické podmínky mají ve zvyku se měnit. Hanergy proto zavedla také externí nabíjecí port pro lithiové baterie. Společnost tvrdí, že vozidla na jedno nabití ujedou až 350 km, avšak toto tvrzení nebere v potaz velikost baterie nebo rozložení elektrického napájení.

Inteligentní řídicí systém a doprovodné aplikace pomáhají řidiči zvládnout nabíjení, cestování a režimy počasí. Ultrazvuková technologie čištění zbavuje panely špíny a úlomků, aby tak zajistila hladký sběr energie. Všechny čtyři vozy jsou navrženy v různých stylech, včetně sportovních vozů.

Hanergy říká, že výzkum těchto vozidel probíhá nezávisle na sobě a že mohou být komercializována. Integrace vozidla se články je součástí větší mobilní energetické strategie, která také volá po použití článků v bezpilotních prostředcích, mobilní elektronice, batozích a oblečení.

Zdroj: www.gizmag.com