[quote]Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek požádá vládu o další peníze na opravy silnic nižších tříd, které mají kraje ve správě. Kraje se budou snažit získat ještě 1,5 miliardy korun, aby se dostaly na stejnou výši podpory jako loni, odpověděl na tiskové konferenci Hašek. Stát loni krajům rozdělil na opravu krajských silnic přes 4,5 miliardy korun, letos jim zatím vyčlenil tři miliardy.[/quote]

Hašek se bude o zvýšení podpory ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bavit na středečním jednání s ministrem dopravy Danem Ťokem a na červencovém jednání s vládou. Jihomoravský kraj letos dostal ze SFDI téměř 240 milionů korun. Pokud stát uvolní další 1,5 miliardy korun, mohlo by podle Haška na jižní Moravu doputovat zhruba dalších 150 milionů.

Hašek se bude s Ťokem bavit také o velkých dopravních projektech, u kterých kvůli zastaralým posudkům vlivu na životní prostředí (EIA) hrozí, že nebude možné čerpat evropské peníze. Projektů je více než stovka za desítky miliard korun. Ministerstvo životního prostředí chce novelou zákona umožnit vyjmutí 11 vybraných staveb z problematického balíku, které by bylo možné stavět bez opakovaného procesu EIA.

Bohužel pro Brno ministr Ťok v seznamu prioritních akcí, kde chce vláda vyjednat výjimku s Bruselem, nezařadil brněnský velký městských okruh ani nejvíce připravenou etapu Žabovřeská. Překvapuje mě to a budu se ministra Ťoka i primátora Petra Vokřála ptát na důvody a další postup, protože dopravní situace v Brně je napjatá až kritická téměř každý den,“ zdůraznil Hašek.

Hejtman už dříve navrhl, že pokud se nepodaří vyčerpat evropské peníze na velké dopravní stavby kvůli problémům s EIA, mohly by se peníze využít na regionální silnice a regionální dopravu. „Raději ať jdou tyto peníze na silnice do regionů, než aby se vracely Bruselu, který s nimi bude uplácet Turecko,“ řekl Hašek v narážce na uprchlickou krizi.

Jihomoravský kraj spravuje zhruba 4000 kilometrů silnic nižších tříd. Loni na jejich rekonstrukce dostal od státu poprvé v historii 350 milionů korun. Celkem se loni opravilo bezmála 160 kilometrů silnic s 21 mosty skoro za dvě miliardy Kč. Zhruba miliardu pokryly dotace z Evropské unie.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno