[quote]Dosavadní dodavatel registračních značek, společnost Hicon, opět dosáhne prodloužení dodávek bez výběrového řízení. Ministerstvo dopravy kvůli chybám v zadání totiž v otevřené soutěži nestihne vybrat nového dodavatele plechových tabulek ještě před začátkem příštího roku. Úřad proto nyní se společností Hicon domluví prodloužení dosavadní smlouvy, sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.[/quote]

Podle něho ministerstvo smlouvu ale s Hiconem ukončí ihned poté, jakmile bude mít výrobu značek zajištěnu od nového dodavatele. „Do té doby je možné zajistit výrobu na základě smlouvy s nynějším dodavatelem,“ dodal.

Hicon je jediným dodavatelem registračních značek pro ministerstvo dopravy od roku 2001, kdy správa značek na úřad přešla z ministerstva vnitra. Poslední pokus vybrat dodavatele značek transparentním otevřeným výběrovým řízením selhal na počátku letošního roku, když rezort dopravy kvůli chybám zrušil tendr vypsaný exministrem Antonínem Prachařem. Poté se nový šéf resortu Dan Ťok (za ANO) domluvil se společností Hicon na snížení cen nejběžnějších registračních značek ze 108 korun na 77 Kč za kus.

Důvodem nynějšího odkladu ve vyhodnocení aktuálního výběrového řízení je podle Neřolda špatně odhadnutá velikost zakázky. Úřad původně očekával, že bude potřebovat ročně přibližně 1,5 milionu tabulek, nyní ale uvádí, že půjde jen o 1,2 milionu značek. Uchazečům proto prodloužil čas pro podání závazných nabídek z konce letošního října na leden 2016. Spolu se snížením množství odebíraných tabulek rovněž snížil odhad velikosti zakázky o sto milionů korun na 420 milionů korun, vyplývá z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Od ledna příštího roku navíc ministerstvo dopravy připravuje několikrát odložený start takzvaných registračních značek na přání. Majitelé aut si budou moci za poplatek nechat na registrační tabulku vytisknout vlastní text, který by ale neměl obsahovat například vulgarity.

„V rámci průzkumu trhu pro účely zajištění dodavatele značek na přání a na nosiče kol jsme oslovili čtyři subjekty, firmu Hicon, slovenskou společnost Turčandelta, polskou Utai a německou firmu Erich Utsch AG,“ sdělil Neřold s tím, že z nabídek ministerstvo vybere dodavatele těchto speciálních značek, tak aby jejich výroba byla od ledna zajištěna.

Zadávání zakázek bez výběrového řízení prostřednictvím takzvaného přímého zadání na ministerstvu dopravy není rozhodně žádnou výjimkou. V poslední době jde zejména o případ přidělení zakázky na pomoc při výběru provozovatele mýtného systému poradenské společnosti Deloitte za 52 milionů korun. Dalšími příklady mohou být třeba zakázky na zimní údržbu silnic prvních tříd za 600 milionů korun, prodloužení zakázek na správu registru vozidel se společností ICZ za 43 milionů korun nebo s O2 na provoz systému dopravně správních agend za více než 90 milionů korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno