[quote]Pardubický kraj počtvrté objedná u Českých drah jízdy prázdninových historických vlaků. Možná ale obmění vozový park, jedna parní lokomotiva je nepojízdná. Také se hůře shánějí strojvůdci, kteří staré lokomotivy umí řídit. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický.[/quote]

,,Bohužel, parní vlak Velký Bejček, který v minulých letech na Králicku pravidelně jezdil, je nyní mimo provoz a čeká jej poměrně složitá rekonstrukce,“ uvedl hejtman.

Hejtmanství chce vlaky střídat, mají jezdit motorové i parní. Hejtman doufá, že parní lokomotivu dráhy stihnou do léta opravit, případně nabídnou jiný parní stroj. Zároveň chybějí strojvůdci se znalostmi ovládání starých vozidel.

,,Doufám však, že i tuto komplikaci vyřešíme, aby cestující o tento unikát v našem kraji nepřišli,“ řekl Netolický.

Cestující se v minulých letech svezli osobními vagony zvanými Rybák, taženými prvorepublikovými parními lokomotivami nebo motorovým vozem Krokodýl z 60. let.

Třetí ročník pravidelných sobotních jízd historických vlaků z České Třebové do Hanušovic skončil v září. Vlaky svezly 3500 lidí. V předchozích dvou letech vlaky přepravily každoročně kolem 4000 cestujících.

,,V letošním roce jsme měli nejdelší trasu ze všech ročníků, jelikož bylo po dokončení rekonstrukce možné znovu využít i stanici Hanušovice v sousedním Olomouckém kraji,“ řekl hejtman.

Zdroj: ČTK