[quote]Dnes navazujeme na nedávno zveřejněný článek firmy Lotraco. Formou rozhovoru Vám přinášíme praktické zkušenosti z používání systému Time Slot Control v prostředí automotive.[/quote]

Na straně klienta ve společnosti DURA AUTOMOTIVE k.s. jsme zpovídali paní Lenku Andrlíkovou a pana Daniela Myslíka.

Paní Andrlíková pracuje ve společnosti jako vedoucí logistiky a zodpovídá za tok zboží od dodavatelů, výstup výrobků na expedici, ale i zákaznický servis a částečně nákup.

Pan Myslík odpovídá za provoz na oddělení příjmu a expedice.

 

foto

 

Společnost DURA AUTOMOTIVE z Blatné se zabývá výrobou kovových automobilových komponent, zejména dveřní rámu, výztuh, prahů, ale i základů pro přístrojové desky.

Vstupem do výroby je zpravidla svitkový plech, ze kterého se dále vyrábí jednotlivé polotovary pomocí ohýbání, svařování nebo lisování. Společnost denně odbaví kolem 60 nákladních vozidel, z toho přibližně polovina na příjmu a polovina v expedici. Většina toků je formou ex-works a DURA tak nemá přepravu ve své režii. Společnost spolupracuje se 120 dodavateli sériového materiálu a její výrobky se expedují ca. 60 zákazníkům.

Proč jste se rozhodli zabývat se výběrem systému na plánování nakládek / vykládek?

L.A.: Jedna z hlavních příčin byla nedostatek prostor v areálu společnosti. Příjezdy kamionů v jeden okamžik nám činí potíže, takže v případě příjezdu 20 aut během jedné hodiny znamená ucpání komunikací v areále. Na komunikacích v obci tato auta parkovat nemohou, a tak nezbývá než jejich příjezdy nějak koordinovat.

D.M.: Druhá neméně důležitá věc je plánování lidí podle příchozí práce, tedy nakládky a vykládky nákladu, případně jeho následné zpracování. Cílem je eliminovat peaky operací a rovnoměrně ji rozložit, což ale vždy nelze.

DSCF0164 (002)

Potýkali jste se s nějakými problémy před nasazením Time Slot Control?

D.M.: Zmiňované peaky byly problémem při plánování lidí na směnu, nebylo vždy možné určit dostatečně přesný počet pracovníků na konkrétní den a operace a plánovaná práce se někdy posouvala díky pozdnímu odbavení.

L.A.: Uvnitř firmy máme většinu místa zabraného výrobními halami, nemůžeme tedy odbavovat najednou více aut, která se nám sem sjížděla. Ani místo v příjmové a expediční zóně není tak velké, abychom sem tolik svitků a výrobků dostali. O nějakém parkování nemohla být řeč vůbec, takže dopravci se vždy na vrátnici pokoušeli dostat dovnitř, často jsme je museli odmítat.

Jak proběhla implementace systému? Zaznamenali jste nějaké problémy, proběhlo vše včas?

L.A.: S implementací jsme byli spokojeni, ze strany Lotraco byla zajištěna velká podpora celého týmu. Systém je jednoduchý na ovládání, zejména při vjezdu vozidel na vrátnici se odbavení zjednodušilo a urychlilo.

Jaké změny jste zaznamenali po implementaci? Měla nějaké přínosy a výhody?

L.A.: Z mého pohledu se významně zlepšil tok výrobků na expedici. Například každé “káeltéčko” (plastová přepravka – pozn. red.) se musí polepit štítky a připravit pro konkrétní sběrnou službu, což je náročné na prostor a čas, pokud nevíte, kdy si pro ně “sběrkaři” přijedou. Nyní tedy víme, kdy se bude která zásilka expedovat a vychystáváme na konkrétní čas. Již se tedy nestane, že bychom si ucpali manipulační plochu zbytečně tím, že zde necháme ležet půldenní produkci a zpomalovali tak průtok jiných výrobků. Obsluha tedy nyní ví, v jakém pořadí má zboží pro expedici připravit.

D.M.: Z mé praxe musím ocenit lepší informovanost mých pracovníků, každý má nyní představu o náročnosti konkrétní operace, s čímž souvisí výborná organizace práce. Nyní se tedy jede podle plánu, který je ze systému Time Slot Control jasně daný. Mimo to máme limit na naložení vozidla sběrné služby limit 2 hodiny (1 hodina na vykládku, 1 hodina na nakládku, včetně vybavení dokumenty a odjezdu), v tom nám toto plánování tedy velmi pomáhá.

Máte vyčíslené úspory, které Vám aplikace TSC generuje? Případně nějaká další hard data efektů, které implementace přinesla?

L.A.: Znatelný finanční efekt se ukázala formou úspor na proplácení přesčasů, měsíčně se jedná o nějakých 12 000 korun.

Dále je to vychystávací plocha, která se uvolnila. Pokud bychom to přepočetli běžnou taxou v externím skladu, dostali bychom se na min. 10 000 korun měsíčně.

 

img_20160901_142918

Jak si na zavedení systému zvykli obchodní partneři / zákazníci / dopravci?

L.A.: Někteří dopravci tuto spolupráci odmítli, ale většina souhlasila. Ti, kteří se do projektu zapojili, mají garanci včasného odbavení bez čekání a prostojů. Ty, kteří nespolupracují, rezervujeme sami ručně, ale již nemají možnost volby času, většinou jim nastavíme opakované rezervace. Dnes jich je však již minimum.

D.M.: Ze strany dodavatelů s námi spolupracuje přes 80 %, a to je jich většina ze zahraničí. Díky několika jazykovým mutacím aplikace to ale nikomu nevadí.

Proč právě TSC od Lotraco?

L.A.: Jejich program je intuitivní, jednoduchý na obsluhu a uživatele to příliš nezatěžuje. Na rozdíl od jiných podobných systémů zde převládá logika a intuice nad překombinovaným prostředím a těžkopádností. A mám zde všechny potřebné funkce pohromadě.

Spokojenost s fungováním s uživatelským rozhraním, s technickou podporou?

L.A.: Líbí se mi možnost úprav na míru. Potřebovala jsem doplnit nějaká pole do přehledů a ta mi programátoři po objednání úprav doplnili.

D.M.: Já jsem jejich podporu vůbec nepotřeboval, byli jsme v kontaktu pouze během implementace.

Doporučil/a byste TSC jiné firmě Vašeho zaměření a proč?

L.A.: Určitě ano, dokonce se mě již několik firem ptalo na zkušenosti a již jsem je doporučila, přínosy jsou totiž zřejmé.

D.M.: Kdo chce mít páku na dopravce a spedice, měl by se nasazením systému rezervací časových oken určitě zabývat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno