[quote]Výstavba i pronájem průmyslových parků ve střední Evropě pokračuje a oproti loňskému roku mírně zrychluje. Sílí také zájem o investice do komerčních nemovitosti a nedostatek příležitostí způsobuje, že kupující jsou ochotní zvyšovat ceny. Nejvýraznější je trend právě u logistických a výrobních hal. Vyplývá to ze zjištění poradenské firmy Cushman & Wakefield. Zpráva mapuje trh v Polsku, České republice, Maďarsku, Slovensku a v Rumunsku.[/quote]

„Období nízkých úrokových sazeb trvá již velmi dlouho. Investoři tak mají omezené možnosti, kam své prostředky výhodně uložit a komerční reality se ukazují být vhodnou příležitostí. Ekonomika roste, firmy expandují, rozvíjí se e-commerce. Poptávka po logistických a výrobních prostorech proto sílí a to zvyšuje jejich hodnotu,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield.

Nejvýznamnější letošní transakcí je prozatím nákup parků firmou CTP od developerů v Rumunsku.

Rozdělení pozic – developeři versus investoři

Ve střední Evropě dochází k diverzifikaci trhu. Hráči se začínají postupně dělit na developery, kteří se zaměřují hlavně na výstavbu nových projektů. K těm patří například Goodman a Panattoni. Další skupinu tvoří společnosti, které parky staví a poté si je nechávají ve vlastnictví, případně portfolio rozšiřují nákupem již stávajících areálů. Příkladem je CTP, P3 a Prologis. Třetí skupinu tvoří investoři, kteří preferují nákupy hotových parků před jejich výstavbou – k nim patří například společnost Logicor, která letos nakoupila parky v Polsku i České republice.

Výstavba i pronájmy odpovídají loňským číslům

V letošním prvním pololetí si firmy pronajaly více ploch, než kolik stačili developeři nově postavit. Podíl nepronajatých ploch tak nadále klesá a v průměru ve střední Evropě dosahuje 6,8 procent. To je nejméně za posledních devět let.

„Nejvýraznější je pokles v Maďarsku, kde za půl roku klesla nepronajatost o dva procentní body na současných 13,7 procenta. Pokud si Maďarsko udrží toto tempo, tak by na přelomu roku mohlo dosáhnout zdravé míry okolo deseti procent,“ říká Ferdinand Hlobil.

V prvním pololetí letošního roku se ve střední Evropě postavilo přes 600 tisíc m2 nových ploch (loni ve stejném období to bylo 520 tisíc m2). Pronajalo se 2,1 milionu m2 (loni 1,9 milionu m2). Celkově dnes v regionu existuje 18,5 milionu m2, přičemž Polsko se blíží k hranici deseti milionů a Česká republika nedávno dostáhla na příčku pěti milionů metrů čtverečních.

Výhled

Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě je silný a stabilní. Nadále pokračuje příliv výrobních i logistických firem z Německa a očekáváme další expanzi firem z oboru e-commerce. A to jak domácích hráčů, tak příchod e-shopů ze západu. Přicházet budou také čínské a další asijské výrobní firmy, pro které je strategicky důležité být poblíž automobilovým výrobcům.

„Nájemné je stabilní a to už téměř deset let. Pokud dochází k poklesu nájemného, tak je to díky množstevním slevám – do regionu přicházejí výrobní firmy, které si pronajímají výrazně větší prostory, než před deseti lety. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ říká Ferdinand Hlobil.

cu

Zdroj: Cushman & Wakefield

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno