Zdroj: Archiv

[quote]Královéhradecký kraj by měl dát letos na zvýšení mezd řidičů autobusů, jak se na tom dohodla vláda s odbory, přibližně 40 milionů korun. Konkrétní vyčíslení částky na platy bude záležet na situaci u jednotlivých dopravců. Ti budou muset nárůst výdajů na mzdy prokázat. Za peníze vyplacené na mzdy řidičů se bude kraj snažit získat od státu kompenzaci. Informoval o tom včera náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.[/quote]

Kraj již s možností plateb na zvýšení mezd řidičů předem počítal a do smluv s dopravci, které jsou uzavřené od 1. ledna 2017, je zakomponoval.

„Ve smlouvách s dopravci již stojí klauzule, že případné závazky spojené s navyšováním platů, které dopravci budou muset prokazatelně doplácet na úroveň nařízenou státem, na sebe převezme kraj,“ uvedl Červíček.

Kdy, jak a kolik peněz dopravcům kraj uhradí, je předmětem jednání.

„Jasno bychom měli mít do 20. ledna,“ uvedl Červíček.

Připomněl, že kraj už od 1. ledna v rámci smluv a stanovené indexace objemu mezd zvýšil platby dopravcům asi o 7,5 milionu korun.

Mzdy řidičů autobusů by se měly podle dohody vlády a odborů zvýšit v letošním roce zhruba o třetinu z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Vzrůst má i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 Kč na hodinu na 78 Kč. Nově by měl být zaveden příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 Kč za hodinu.

Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak podle odhadu vlády zvýší přibližně o 7800 korun měsíčně.

Autobusovou dopravu v hradeckém kraji zajišťuje přes deset dopravců na základě dočasných smluv. Dopravce hejtmanství vybralo loni v září bez otevřené soutěže v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. Smlouvy budou platit do doby, než kraj vybere nové dopravce ve standardním vývěrovém řízení.

Kraj původně vyhlásil šestimiliardový tendr na nové dopravce pro léta 2017 až 2026, ale kvůli napadení soutěže u antimonopolního úřadu tendr do konce nedotáhl. Nové vedení kraje chce nový tendr vypsat letos.

Zdroj: ČTK