[quote]Královéhradecký kraj chce v letech 2017 až 2020 znásobit investice do oprav silnic druhých a třetích tříd až na čtyři miliardy korun. V předchozím čtyřletém období 2013 až 2016 dal kraj do oprav 1,9 miliardy korun. Letos by do oprav krajských silnic mělo jít rekordních 982 milionů korun po loňských 467 milionech korun. Hlavní část peněz na opravy chce kraj získat z fondů Evropské unie, výrazně zvedne výdaje na opravy z vlastního rozpočtu. Novinářům to včera řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.[/quote]

Kromě Královéhradeckého kraje bude v regionu investovat do oprav silnic i Ředitelství silnic a dálnic. Podle Červíčka by mělo ŘSD v kraji dát letos do silnic prvních tříd asi 800 milionů korun.

Za letošní téměř miliardu korun chce kraj opravit 136 kilometrů silnic a osm mostů. Dohromady půjde o 60 staveb. Nejnákladnější letošní investicí bude oprava průtahu Pěkova na Náchodsku za 53 milionů korun s DPH.

Dalšími významnými stavbami letošního roku budou oprava silnice z Valdic do Dřevěnice na Jičínsku, oprava silnice ze Rtyně v Podkrkonoší do Hronova a silnice mezi obcí Ledce a Opočnem. Nejnákladnější stavbu s realizací v letech 2017 až 2018 bude oprava silnic v okolí Říček v Orlických horách a silnice mezi Rokytnicí a Orlickým Záhořím za 140 milionů korun.

Přes 390 milionů korun by měl kraj dát letos na opravy silnic z evropského programu IROP. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury by měl kraj získat 215 milionů a zhruba 108 milionů korun by mělo přijít z česko-polského programu přeshraniční spolupráce. Kraj dá 110 milionů, dalších 47 milionů korun dá do souvislých oprav živičných krytů krajská SÚS Královéhradeckého kraje. Zhruba 100 milionů půjde na opravy krajských silnic v průmyslových zónách Vrchlabí a Kvasiny od ministerstva průmyslu.

Podle ředitele SÚS Královéhradeckého kraje Jiřího Brandejse má kraj v různém stupni rozpracované investice do oprav silnic asi za šest miliard korun. Příprava opravy silnice obvykle zabere dva až tři roky. Silnice připravené k opravám kraj potřebuje i proto, že po soutěžích na dodavatele oprav mu zbývají peníze, které může utratit na další opravy.

„Průměrné úspory v soutěžích jsou asi 40 procent z odhadovaných cen,“ řekl Červíček.

Kraj podle něj hodlá na opravy dávat více peněz z vlastního rozpočtu než v minulosti. Za roky 2017 až 2020 by to mělo být kolem 600 milionů korun, což je zhruba trojnásobek výdajů z let 2013 až 2016. Vlastní peníze kraj může použít na opravy silnic podle svého uvážení. U dotací z evropských fondů je jejich použití omezené. Například peníze z programu IROP lze použít jen na opravy 500 kilometrů prioritních silnic druhých tříd.

Zvyšováním investic se kraj snaží zastavit chátrání silniční sítě, která v minulosti nabrala vnitřní dluh kolem devíti miliard Kč. Červíček řekl, že kraji patří 3300 kilometrů silnic, polovina je v havarijním stavu.

Zdroj: ČTK