[quote]Královéhradecký kraj odmítl jako chybnou analýzu odborů týkající se bezpečnostních rizik spojů v tendru kraje na autobusové dopravce pro roky 2017 až 2026. Podle kraje je analýza zavádějící a obsahuje desítky chyb, sdělila mluvčí kraje Martina Götzová. Odbory analýzu představily na konci března a tvrdí v ní, že například přichystané jízdní řády jsou nereálné a budou nutit řidiče k nebezpečné jízdě. Za analýzou si odbory stojí. Tendr má hodnotu 5,6 miliardy korun bez DPH a předběžným opatřením ÚOHS je nyní zastavený.[/quote]

Kraj si udělal vlastní posudek, podle něhož je analýza odborů o dojezdových časech autobusů plná faktických chyb a hraničí s poplašnou zprávou. „Z našeho rozboru této takzvané analýzy vyplynulo, že přestože je jízdní řád v podmínkách tendru na zajištění autobusové dopravy pouze orientační, je naprosto v souladu s bezpečností silničního provozu. Odboráři tak pouze dezinformují veřejnost,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Karel Janeček (ČSSD).

Odborářská analýza podle kraje chybně uvádí vzdálenosti autobusových tras, nepočítá například s tím, že autobusy jezdí i v místech, kam běžná automobilová doprava nemůže. Analýza odborů podle kraje uměle prodlužuje trasy linek, k výpočtu rychlostí bere nesprávně zaokrouhlené tarifní kilometry, chybně počítá časy nutné k odbavení cestujících na zastávce.

Odbory si analýzu nechaly zpracovat u odborné firmy B&C Dopravní systémy. Vyplynulo z ní, že pro tendr přichystané jízdní řády obsahují řadu spojů, které nelze jezdit bez porušení dopravních předpisů. Například linku mezi Janskými Lázněmi a Trutnovem podle odborářské analýzy řidič zvládne, jen když pojede rychlostí nejméně 90 kilometrů v hodině. „Za analýzou si stojíme. Stanovisko kraje k analýze je pro mě důkazem, že to děláme dobře,“ řekl odborový předák ve společnosti BUSline Jiří Kuchynka. Poukázal v této souvislosti na to, že celý tendr je nyní z rozhodnutí antimonopolního úřadu zastavený. „Kraj přitom dosud tvrdil, že vše je v pořádku,“ řekl Kuchynka. Odbory žádají zastavení celé soutěže a vypsání nového tendru. Tendr podle odborů neřeší růst platů řidičů a má řadu vad a chyb.

Pokud by byl tendr zrušen, mohl by kraj firmy pro zajištění autobusové dopravy od 1. ledna 2017 dočasně vybrat zjednodušenou soutěží, takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění. Prodloužit smlouvy současným dopravcům podle kraje není možné. Kraj tendr vypsal loni 17. září. Obálky s nabídkami se měly otevírat 8. prosince, ale termín byl několikrát posunut, naposledy na 5. dubna. Kvůli předběžnému opatření ÚOHS bylo otevírání obálek zrušeno.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nynější soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem nebo také jen jedna.

Zdroj: ČTK