[quote]Královéhradecký kraj pokračuje v přípravě tendru na zajištění autobusové dopravy, který nyní ve správním řízení řeší Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD). Potvrdil také, že termín otevírání obálek zůstává stanovený na 5. dubna. ÚOHS současně vydal předběžné opatření, které znemožňuje kraji uzavřít smlouvu s případným vítězem, dokud správní řízení neskončí.[/quote]

„V tuto chvíli pracujeme na odůvodnění, které musíme úřadu zaslat do příštího pondělí. Nyní se pro nás nic nemění, zakázka pokračuje dál,“ uvedl Franc, který doufá, že úřad argumenty kraje uzná a předběžné opatření zruší.

Důvodem pro zahájení správního řízení je podezření z diskriminačního nastavení některých podmínek tendru. ÚOHS se výběrovým řízením tentokrát zabývá takzvaně z moci úřední, tedy bez podnětu zvenčí.

„Mohu říci, že se záležitost netýká platových podmínek řidičů, což jsme řešili v prosinci a lednu,“ řekl Franc.

Úřad se pětimiliardovým tendrem zabýval několikrát. Naposledy v únoru uvedl, že kraj postupoval v souladu se zákonem. Tehdy zakázku řešil z podnětu odborů. Ještě předtím, v lednu, krajská rada provedla změny v dokumentaci, zejména v části řešící odměňování řidičů autobusů a růst nákladů.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nynější soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem nebo také jen jedna.

Zdroj: ČTK