[quote]Královéhradecký kraj odsunul otevírání obálek do kontroverzního pětimiliardového tendru na autobusovou dopravu o jeden měsíc na 18. ledna. Původní termíny byly 8. a 18. prosince. O posunutí termínu na leden příštího roku dnes rozhodla rada kraje, řekla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Zadání tendru kritizují odbory, které chtějí soutěž zastavit.[/quote]

Kraj posunutím tendru získal čas na to, aby si mohl nechat udělat právní rozbor pro možnost přerušení a změn v soutěži, jak je požadují odboráři. Odbory tvrdí, že zadávací podmínky postavené jen na co nejnižší ceně povedou ke stagnaci mezd řidičů a jejich platové diskriminaci. Na podporu svých požadavků odbory nevylučují uspořádání jednodenní výstražné stávky.

Odbory tendr také napadly podáním u Okresního soudu v Hradci Králové a u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. U soudu odbory žádaly vydání předběžného opatření na zastavení tendru. Soud však jejich návrh zamítl.

Odbory žádají zastavení tendru a vypsání nové soutěže již podle nového zákona o veřejných zakázkách, který by měl začít platit od dubna příštího roku. Kraj tvrdí, že nemůže čekat na změnu zákona a tendr musí dokončit. Smlouvy s dopravci v hradeckém kraji jsou totiž platné jen do konce roku 2016, zatímco v ostatních krajích je to koncem roku 2017, 2018 nebo i později.

Hradecký kraj tendr v odhadované hodnotě 5,55 miliardy Kč bez DPH vypsal 17. září. Zadávací podmínky ale podle odborů zakonzervují nynější úroveň odměňování řidičů, která se pohybuje mezi 75 až 78 Kč na hodinu. Bez přesčasů a různých příplatků si tak řidiči v průměru vydělávají kolem 12.500 korun měsíčně.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu nyní zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno