[quote]Královéhradecký kraj chce prověřit možnost zřízení vlastní linkové autobusové dopravy. Hejtmanství, kterému Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) před několika dny zrušil několikamiliardový tendr na autobusové dopravce, chce zadat zpracování posudku, zda by kraj mohl vlastní dopravu provozovat. Na pondělním jednání zastupitelů to řekl hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).[/quote]

„Minimálně se nabízí tuto věc prozkoumat, protože to je zakázka za 6,5 miliardy korun (s DPH) a určitě ti dopravci nejezdí zadarmo. Je to pro ně zisková záležitost. Když vidím všechny ty kotrmelce, které se v republice dějí, tak je to o vážném zamyšlení,“ řekl Franc.

Podle něj o výsledcích studie bude jednat až nově zvolené zastupitelstvo.

Franc ve svém vystoupení také připomněl, že vlastní autobusovou dopravu mají například i velká města. Kraj by podle prvotních úvah mohl pro zázemí vlastního dopravce využít 15 pracovišť krajské správy a údržby silnic. Další informace o možném záměru Franc neuvedl.

Hradecký kraj podle ÚOHS porušil zákon o veřejných zakázkách několika netransparentními a diskriminačními požadavky v zadávacích podmínkách. Kraj uvedl, že s nepravomocným rozhodnutím nesouhlasí a hodlá proti němu podat rozklad k předsedovi ÚOHS. Zadávací podmínky tendru, který měl vybrat dopravce pro léta 2017 až 2026, kritizují autobusové odbory. Námitky proti tendru podaly i některé dopravní společnosti.

Už nyní je podle kraje jasné, že termín 31. července 2016 jako nejzazší datum pro uzavření smluv s vítězi se nestihne dodržet. Pokud by byl tendr zrušen, mohl by kraj firmy pro zajištění autobusové dopravy od 1. ledna 2017 dočasně vybrat zjednodušenou soutěží, takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění. Prodloužit smlouvy nynějším dopravcům není podle kraje možné.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu nyní zajišťuje 14 dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nepravomocně zrušené soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem nebo také jen jedna.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno