Zdroj: Archiv

[quote]Letecké společnosti budou mít příští rok poprvé po šesti letech nižší zisk. Dosáhnout by měl 29,8 miliardy dolarů (746,8 miliardy Kč) a proti předpokládanému zisku za letošní rok to bude znamenat pokles o 16 procent. Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Odhad zisku aerolinek na letošní rok sdružení zároveň snížilo na 35,6 miliardy dolarů (891,5 miliardy Kč), zatímco dosud čekalo 39,4 miliardy dolarů.[/quote]

IATA reprezentuje zhruba 265 leteckých společností, které se na celkovém objemu globální letecké přepravy podílejí asi 83 procenty.

Aktualizovaný výhled odráží růst cen ropy a zpomalující růst poptávky po letecké přepravě. Zisk aerolinek by měl letos navzdory zhoršení prognózy mírně stoupnout z loňských 35,3 miliardy dolarů a dosáhnout rekordní úrovně, upozornil list The Wall Street Journal.

Sdružení ve středu uvedlo, že meziroční růst poptávky po osobní letecké přepravě v říjnu zpomalil na 5,8 procenta z listopadových 7,1 procenta. Na poptávku měly v poslední době negativní vliv zejména teroristické útoky na letištích a v populárních turistických destinacích v Evropě a Severní Americe.

„Nynější dohoda OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) o omezení těžby ropy navíc naznačuje, že pokles cen pohonných hmot je u konce,“ upozornil generální ředitel IATA Alexandre de Juniac.

Hlavní ekonom sdružení Brian Pearce poukázal také na rostoucí mzdové náklady aerolinek.

Zdroj: ČTK