[quote]Úhrnný zisk světového odvětví letecké dopravy letos vzroste o téměř 12 procent na 39,4 miliardy dolarů (951 miliard Kč) a zvýší se pátý rok za sebou. Více než polovinou se na něm budou podílet americké aerolinie. Odhadlo to ve čtvrtletní zprávě Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), a zvýšilo tím svůj dosavadní odhad 36,3 miliardy USD.[/quote]

Leteckým přepravcům letos znovu pomohou nízké ceny ropy a k růstu ziskovosti přispívá i zvyšování vytíženosti přepravních kapacit a snaha o rozvoj dodatečných ziskových aktivit. Růst poptávky po přepravě se však má letos zpomalit na 6,2 procenta z loňského tempa 7,4 procenta, odhadla IATA, jejíž členové se na světovém objemu přepravy podílejí více než 80 procenty.

Severoamerické letecké společnosti vytvoří podle IATA celkový zisk 22,9 miliardy dolarů. Sdružení předpovídá nárůst zisků v takřka všech regionech kromě Afriky, uvedla agentura Reuters.

Díky dvouletému poklesu cen ropy letos podíl pohonných hmot na nákladech odvětví klesne pod 20 procent. V letech 2012-13 se tento podíl vyhoupl na maximum 33 procent, uvedl šéf IATA Tony Tyler.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno