[quote]Společnost IBG Česko vstoupila na trh začátkem 90. let minulého století. Byla to příhodná chvíle, kdy v České republice začala po revoluci nová éra. Na trh vstoupily první soukromé společnosti a začaly konkurovat zavedeným firmám. IBG využila příležitosti plnou měrou a dnes je z ní jeden z nejvýznamnějších dodavatelů komplexního řešení v oblasti pohonné a záložní energie. Oslovili jsme proto obchodního ředitele společnosti Davida Dostála a zeptali se ho, co je důležité pro úspěch v tomto oboru a jak se oblast pohonných energií vyvíjí.[/quote]

U manipulačních vozíků stále vládnou olověné baterie. Používají se už také novější technologie?
V elektricky poháněné manipulační a čistící technice se stále objevují nové trendy. IBG pomocí svých dodavatelů a s využitím výstav, seminářů, kongresů, odborné literatury i dalších způsobů vývoj pečlivě sleduje a využívá řadu informací z různých projektů, které pečlivě vyhodnocuje. U baterií nyní nastává zajímavý vývoj. Ačkoli jsou skutečně zatím stále nejoblíbenější klasické olověné, v oboru manipulační techniky už vznikají studie nasazení například lithiových baterií. Již delší dobu se také používají gelové a nízko-údržbové baterie či baterie se zvýšeným výkonem pro náročné provozy. Ovšem pokud bychom nabízeli jen baterie a nabíjecí techniku, aniž bychom k tomu dodali i celé řešení se všemi informacemi včetně kalkulací, zákazník by nevěděl, co je pro jeho provoz efektivní a cenově nejvýhodnější. Lidé mívají sklon zvolit to, co znají nebo co je levné. Jenomže to zdaleka nemusí být z hlediska dalších následných nákladů na provoz a údržbu správná volba.

V IBG kladete důraz na spolupráci se zákazníkem a na komplexnost poskytovaných služeb. Jak k tomuto úkolu přistupujete?
Naším úkolem zdaleka není pouze prodávat bateriové systémy, ale ve spolupráci s našimi klienty pro ně vytvářet komplexní řešení, která jim ušetří významnou část rozpočtu a umožní jim soustředit na svou činnost, ve které jsou profesionály. Máme proto týmy lidí, kteří se zaměřují na různé oblasti řešení. Nejprve si definujeme, co zákazník chce, co potřebuje a co je jeho hlavním cílem. Různé obory používají ke svým specifickým účelům různou manipulační techniku, a proto potřebují své vlastní řešení na míru. To je naším cílem a mottem už od počátku. Klientům říkáme, pojďte, probereme vaše konkrétní potřeby a představíme vám návrh řešení. Ukážeme jeho výhody i nevýhody, vše propočítáme nikoli z hlediska krátkodobého horizontu, ale pro dobu celého kontraktu. Většinou bereme v úvahu tři i více let, protože obvykle si zákazníci pronajímají či kupují manipulační techniku na delší dobu. Ve vytvořeném řešení musí být vše provázané. Nejde jen o to vybrat dobré řešení baterií a nabíjecí techniky, ale celý systém péče o bateriové systémy u zákazníka, tak aby vše bylo spolehlivé, rychlé a efektivní.

To není snadný úkol a při takto komplexním přístupu je třeba brát v úvahu řadu věcí. Co když za vámi přijde zákazník s požadavkem na spolupráci při budování zcela nového projektu?
Když se začíná na „zelené louce“, je příprava řešení naopak jednodušší a úsporu lze snadno vypočítat. V takovém případě lze v projektu například vytvořit řešení pro regulaci výkonu vzduchotechniky podle toho, kolik nabíječů je právě v provozu. Začíná se od baterií a pokračuje se přes nabíječe, výměnu a údržbu baterií, a to vše navrhujeme podle intenzity provozu či nájezdu motohodin. Klademe kromě řady dalších věcí důraz i na to, aby zaměstnanci u zákazníka baterie správně vyměňovali, aby byly správně nabité a aby obsluha třeba nevynechávala některé baterie, které jsou umístěny v zadní části nabijárny a jsou pro pracovníky „daleko“, a tak je neberou… To vše lze vhodným způsobem ošetřit.

Ale správná a velmi efektivní řešení přinášející úspory lze samozřejmě vytvořit i pro stávající provozy. Monitorujeme konkrétní situaci, známe vhodná řešení a umíme je přizpůsobit konkrétní potřebě zákazníka. Při monitorování provozu můžeme zákazníkovi přesvědčivě ukázat, kde všude jsou u něj rezervy, kde se třeba i dokonce plýtvá a co vše by se dalo uspořit. Ukazujeme, školíme, vysvětlujeme a děláme další kroky, které už směřují – podle konkrétního zákazníka – k vytvoření jedinečného řešení. Dokážeme také půjčovat techniku i technologie. Pro tento účel jsme vybudovali velkou zápůjční flotilu baterií, nabíjecí techniky a dalších důležitých komponentů, aby do nich zákazník nemusel investovat.

Mohl byste zmínit některý z vašich významných projektů, na který jste hrdi?
Je jich celá řada a zdaleka nemohu vyjmenovat všechny. Letošním bonbonkem byl například projekt v závodu Kvasiny společnosti Škoda Auto. Jedná se o jedinečné řešení nabijárny s inteligentním nabíjecím systémem pro 120 baterií včetně manipulátoru. Byla to velká výzva zejména pro našeho projektového manažera Martina Tichého, protože součástí byly i speciální výměnné systémy a vzduchotechnika. Oslovili jsme ke spolupráci na tomto projektu více našich dodavatelů, jako například českou firmu Axima, a společně jsme vytvořili celé atypické řešení. Dnes je vše předáno a nabijárna již funguje k plné spokojenosti zákazníka.

Máme také velkou radost ze spolupráce se společností Jipocar, které jsme v roce 2014 představili případovou studii, jejímž cílem byla finanční úspora pomocí postupných výměn staré nabíjecí techniky za novou, a to od firmy Fronius, kterou naše firma zastupuje na českém trhu. Dále bych zmínil Benteler, pro který jsme připravili individuální řešení rotace a výměny baterií v nabíjecích místnostech zákazníka ve spolupráci se společností Linde. A zrovna nyní jsem dostal potvrzení od firmy Still, že jsme výhercem velkého projektu na dodávku více jak 250 pronájemních baterií včetně full servisu pro manipulační techniku. Ta bude jezdit ve firmě Škoda Auto, ve které máme od roku 2014 již přes 500 baterií.

Kdy se stáváte partnerem svého zákazníka?
Ve chvíli, kdy se zákazník přesvědčí o tom, že naše řešení i spolupráce s námi funguje. Zjistí, že v nás má skutečného partnera. A to je to, co chceme – být partnerem, nikoli jednorázovým dodavatelem. Snažíme se nabízet zákazníkům co možná maximální služby, neúčtujeme si za každou činnost, ale usilujeme o tom, abychom byli doopravdy vzájemně provázáni. Důležitá je pro nás i zpětná vazba, pokud něco nefunguje tak, jak by si zákazník představoval. Pro nás je to příležitost, abychom svou službu zlepšili. Dnes už máme opravdu hodně zákazníků, kteří s námi tímto způsobem spolupracují. Poskytují nám zpětnou vazbu a my se podle ní učíme. Velmi si toho vážíme.

Z takto těsně navázané spolupráce se zákazníky pro vás jistě roste velké vědomí odpovědnosti…

Cítíme zodpovědnost za naše zákazníky, se kterými nás pojí partnerská spolupráce. Chtěl bych jim proto poděkovat, protože právě oni nám pomohli vybudovat naši firmu. Pamatuji si začátky a mám velkou radost, že nám lidé tehdy dali důvěru, ačkoli jsme byli malá česká firma a nikoli dcera nějakého velkého světového koncernu, kterým bychom ovšem byli svázáni při rozhodování a vytváření řešení. My vytváříme svá vlastní řešení právě podle potřeb našich zákazníků. A když se někdo zeptá, proč to či ono řešíte právě tímto způsobem, můžeme odpovědět: protože jsme toto řešení sami vytvářeli – právě podle reakcí a potřeb zákazníků. Můžeme sledovat nové trendy v oboru a na trhu a vyvíjet je společně se zákazníky. To pokládáme za naši velkou výhodu oproti konkurenci.

Jako vedení firmy si také uvědomujeme zodpovědnost za naše zaměstnance a jejich rodiny. Dnes u nás už pracuje více jak 70 lidí, kteří tvoří pevně stmelený tým. Chceme být úspěšní u našich zákazníků, aby se k nám vraceli, a to záleží na celém týmu, nejen na obchodnících. Stojíme si za svou prací, a když něco slíbíme, dodržíme to. Naši obchodníci se nemění, máme jen zcela minimální fluktuaci. I to ukazuje, že naše firma je zdravá, že má lidskou tvář i vysokou efektivitu. Pan Aleš Zázvorka jako ředitel a majitel dává do firmy své srdce. Tento impuls od něj získávají i všichni zaměstnanci a dokáží proto dělat svou práci se stejným nasazením. Díky tomu se k nám naši zákazníci vracejí a přicházejí i noví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno