Zdroj: Archiv (ilustrační foto)

[quote]Celkový počet pirátských útoků ve světových mořích loni klesl na nejnižší úroveň za posledních 18 let. Oznámil to včera Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB). Více však bylo únosů posádek lodí, za které piráti požadovali výkupné. K únosům docházelo především u západních břehů Afriky a v Suluském moři poblíž Filipín. Krátce před zveřejněním zprávy IMB přepadli neznámí ozbrojenci u jižních Filipín rybářskou loď a osm rybářů zabili.[/quote]

Loni bylo podle úřadu v celém světě zaznamenáno 191 útoků pirátů, zatímco o rok dříve jich bylo 246. Loňský počet je přitom nejnižší od roku 1998.

Počet únosů na otevřeném moři loni vzrostl trojnásobně; při 15 incidentech bylo uneseno 62 lidí, o rok dříve to bylo 19 lidí. Z loňských 62 rukojmích bylo 34 zajato u západního pobřeží Afriky a 28 jich bylo uneseno z rybářských lodí, ale i z obchodních lodí a dalších plavidel ve vodách kolem Filipín, Malajsie a Indonésie.

„Pokračující pokles pirátských útoků je dobrá zpráva, ale některé námořní cesty zůstávají nebezpečné a nárůst počtu únosů posádek v jistých oblastech je znepokojující trend. Únosy v Suluském moři mezi východní Malajsií a Filipínami budí zvlášť velké obavy,“ uvedl Mezinárodní úřad pro námořní dopravu, jehož kancelář zabývající se pirátstvím sídlí v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Filipínská provincie Sulu je baštou islamistické Skupiny Abu Sayyafa, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida a která je nechvalně proslulá právě únosy. Podle expertů se její členové stále častěji podílejí i na pirátských útocích a únosech na otevřeném moři.

Zpráva IMB byla publikována jen několik hodin poté, co neznámí ozbrojenci přepadli u jižních břehů Filipín rybářskou loď a osm rybářů zabili. Podle tamních úřadů šlo s největší pravděpodobností o pirátský útok.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno