Zdroj: pixabay.com

[quote]Indická vláda chce podél řeky Brahmaputra vybudovat dálnici dlouhou 1300 kilometrů, která by měla omezit následky každoročních záplav. Ekologové ale tvrdí, že to nepomůže, uvedla dnes organizace Thomson Reuters Foundation. Šestiproudová dálnice ve státě Ásám na severovýchodě země přijde na zhruba 400 miliard rupií (téměř 140 miliard Kč), což z ní učiní jeden z nejdražších projektů v tomto indickém státě.[/quote]

„Dálnice bude sloužit dvojímu účelu: jednak zmírní dopady každoročních záplav, jednak výrazně zlepší spojení s regionem,“ řekl jeden z ministrů místní vlády Sarbananda Sonoval.

Brahmaputra, která protéká Indií, Tibetem a Bangladéšem, je jednou z nejdelších řek v Asii. Během záplav umírá většinou mnoho lidí, bývají zničeny stovky vesnic a škody jsou i na hospodářských zvířatech. Letos si záplavy jen v Ásámu vyžádaly přes 70 mrtvých, celkem v zemi během záplav od začátku června zahynulo již 225 osob.

Podle ekologa z místní organizace, která pracuje s komunitami ze záplavových oblastí, však nová dálnice zasáhne do přirozeného toku řeky a způsobí ještě větší škody než dosud.

Zdroj: ČTK