[quote]V Libereckém kraji se testuje informační systém pro centrální dispečink dopravy, který by měl provoz zahájit už v září. Cílem projektu je zajistit návaznost spojů. Systém umožní sledovat on-line autobusy a vlaky zapojené v integrované regionální dopravě IDOL. Už na podzim budou informace prostřednictvím internetu a chytrých telefonů dostupné i pro cestující, řekl Pavel Jaško, projektový specialista společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.[/quote]

Provoz dispečinku přijde kraj podle odhadů ročně na tři miliony korun. Už dnes je podle Jaška systém funkční. „Ve zkušebním režimu testujeme a ladíme jednotlivé funkce, datové přenosy a zároveň naši technologové připravují všechny podklady nutné pro činnost dispečinku,“ řekl. Pohyb jednotlivých vlaků a autobusů bude dispečer sledovat díky GPS na mapě. Systém sám upozorní na případné problémy, zobrazuje i nehody a komplikace na komunikacích, které přebírá z národního centra dopravních informací.

V tuto chvíli máme zahrnuty všechny čtyři hlavní autobusové dopravce a ověřovací vzorek od Českých drah,“ řekl Jaško.

Systém podle něj nabídne nejen přehled o pohybu dopravních prostředků v kraji a dodržování jízdních řádů, především má pomoci zajistit přestupní vazby. „V případě zpoždění jednoho spoje upozorní řidiče navazujícího, aby třeba dvě minuty počkal. Naopak v případě většího zpoždění dá pokyn, aby nečekal. Systém funguje automaticky, dispečer má ale možnost do toho zasáhnout,“ řekl Jaško.

Vlaky a autobusy v Libereckém kraji přepraví ročně kolem 25 milionů cestujících, i pro ně bude nový systém přínosem. „Až všechno vyladíme, tak bude pro cestující přístupná webová stránka, na které si vybere zastávku a ukáže se mu aktuální odjezdová tabule i s případným zpožděním spojů,“ popsal systém Jaško. Podobná aplikace bude i pro mobilní telefony, ta díky GPS nabídne cestujícímu nejbližší zastávky a všechny dostupné spoje. Tento systém by měl být podle Jaška dostupný už na podzim. Zcela funkční musí být nejpozději 11. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno