[quote]Infrastruktura českých letišť nevyhovuje armádě při zajišťování obranyschopnosti ČR. Vyplývá to z materiálu, kterým se dnes zabývala Bezpečnostní rada státu. O problému bude jednat i na další schůzi. Rada také projednávala některé legislativní úpravy vnitřní bezpečnosti ČR, například trestněprávní postih zahraničních bojovníků, informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.[/quote]

Podle materiálu, kterým se rada zabývala, je nevyhovující hlavně další rozvoj letištní infrastruktury.

„Po provedení analýzy využití letišť z hlediska potřeb Armády České republiky bude zpracována Koncepce rozvoje letištní sítě České republiky. Bezpečnostní rada státu přerušila projednávání tohoto materiálu, k němuž bude přijato usnesení nejpozději na její další schůzi,“ uvedl Ayrer.

Rada začala také projednávat model dodatečných bezopečnostních opatření pro případ zvýšení hrozby v civilním letectví.

Mezi návrhy nových legislativních úprav pak je mimo jiné i využití zpravodajské informace jako důkazu v trestním řízení, úprava pravomoci policie při hromadných akcích, ochrana utajovaných informací ve správním řízení, zvláštní zákon o Úřadu pro zahraniční styky a informace nebo úprava pobytových režimů cizinců.

„Důvodem pro zpracování materiálu je trvale nepříznivý vývojový trend bezpečnostního prostředí České republiky, umocněný nárůstem projevů terorismu v zahraničí,“ podotkl mluvčí.

Bezpečností rada se pak dále zabývala například zprávou o extremismu na území ČR v loňském roce, protiteroristickým balíčkem nebo zprávou o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2015.

V České republice bylo loni spácháno 247.628 trestných činů. Z toho bylo 175 trestných činů s extremistickým podtextem, což je meziroční pokles o 26 činů. V souvislosti s migrační vlnou se v roce 2015 zaktivizovaly různé populistické skupiny, politická hnutí a iniciativy, jejichž hlavním tématem je vymezování se vůči muslimům a migraci, vyplývá ze zprávy o extremismu v loňském roce.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno