[quote]Podle sdělení Komise dne 20. června Inovační výkonnost EU loni nadále rostla i přes poměrně nerovnoměrný pokrok, jejž bylo možné pozorovat v jednotlivých členských státech. To je jedno z hlavních zjištění nejnovějšího srovnávacího přehledu inovací, který zveřejnila Evropská komise 20. května. [/quote]
Celkově se inovační výkonnost zlepšila v patnácti zemích, nicméně mezi těmito členskými státy existují velké rozdíly. Vedoucího postavení v inovacích dosahuje i nadále Švédsko, zatímco Litva, Malta, Nizozemsko, Rakousko a Spojené království jsou nejrychleji rostoucími inovátory. Z celosvětového pohledu EU dohání Kanadu a USA, avšak přední pozice zaujímají Jižní Korea a Japonsko. Nejrychlejší pokrok mezi mezinárodními konkurenty vykazuje Čína.
Komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas dodal:
„Srovnávací přehled ukazuje, že pro zlepšení výkonnosti v oblasti výzkumu a inovací je možné učinit ještě více. Proto se chystáme podpořit průlomové inovátory prostřednictvím pilotní Evropské rady pro inovace na základě rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020.“
Evropský srovnávací přehled inovací 2017 – žebříček zemí
Osa Y: inovační výkonnost v roce 2016 (barevné sloupce), 2015 (horizontální linky) a 2010 (šedé sloupce) ve srovnání s průměrem EU v roce 2010 – souhrn 27 ukazatelů
Osa X: země EU
Ze srovnávacího přehledu inovací 2017, jejž doprovází rovněž srovnávací přehled inovací v regionech, vyplývá, že:
- Vedoucí postavení v inovacích má nadále v EU i Švédsko, následováno Dánskem, Finskem, Nizozemskem, Spojeným královstvím – které se poprvé stalo inovačním lídrem – a Německem.
- Ve vybraných oblastech inovací vedou v EU tyto země: Dánsko – lidské zdroje a prostředí příznivé pro inovace; Lucembursko – přitažlivé výzkumné systémy a duševní vlastnictví; Finsko – financování a podpora; Německo – investice podniků; Irsko – inovace v malých a středních podnicích a dopady na zaměstnanost; Belgie – sítě a spolupráce v oblasti inovací; Spojené království – účinky na prodej.
- Regionální inovační centra existují i v zemích, které jsou umírněnými inovátory, jak ukazuje srovnávací přehled inovací v regionech: Praha v České republice, Bratislava na Slovensku a Baskicko ve Španělsku.
- Inovační výkonnost se zlepšila nejvíce v oblasti společných mezinárodních publikací, rozšíření širokopásmového připojení, počtu vysokoškolských absolventů a doktorátů a odborné přípravy týkající se IKT.
- Investice rizikového kapitálu a podíl malých a středních podniků zavádějících inovace se výrazně snížily.
- Očekává se, že během příštích dvou let inovační výkonnost vzroste o 2 %.
Vydání srovnávacího přehledu 2017 používá přesnější metodiku, jež lépe zachycuje investice do dovedností, digitální připravenost, podnikání a partnerství pro inovace mezi veřejným a soukromým sektorem. Aby bylo možné sledovat výkonnost v čase, byla nová metodika použita rovněž na údaje z předchozích let (viz srovnání v grafu výše). Srovnávací přehled rovněž obsahuje pokyny pro zlepšení analýz a srovnání strukturálních rozdílů mezi zeměmi a regiony.
Souvislosti
Každoroční evropský srovnávací přehled inovací porovnává výzkumnou a inovační výkonnost zemí EU a vybraných třetích zemí. Individualizované srovnání výsledků výkonnosti umožňuje interaktivní internetový nástroj.
Srovnávací přehled inovací v regionech hodnotí inovační výkonnost evropských regionů. V nejvyšším možném rozsahu napodobuje metodiku evropského srovnávacího přehledu inovací z hlediska dostupnosti údajů.
Kriteria hodnocení 2016 po určitém doplňování v předchozích letech:
Lidské zdroje
- Nově graduovaní doktorandi
- Obyvatelstvo ve věku 25-34 let s terciárním vzděláním **
- Celoživotní vzdělávání *
Atraktivnost výzkumných systémů
- Mezinárodní společné publikace
- 10% nejvíc citovaných publikací
- Cizí doktorandi
Inovacím přátelské prostředí
- Širokopásmová penetrace *
- Podnikatelství hnané příležitostí *
Finance a podpora
- Výdaje na vědu a výzkum (R&D) ve veřejném sektoru
- Výdaje na rizikový kapitál
Podnikopvé investice
- Vývoje R&D v odnikatelském sektoru
- Výdaje na inovace mimo R&D
- Podniky provádějící školení k rozvoji nebo zvyšovánní kvalifikace v ICT svých zaměstnanců *
Inovátoři
- Malé a střední podniky (MSP) s produkty nebo procesy inovací
- s marketinkem nebo organiační inovací
- MSP inovující doma
Vazby
3.2.1 Inovativní MSP spolupracující s ostatními
3.2.2 Veřejné a soukromé společné publikace
3.2.3 Soukromé spolufinancování veřejných výdajů na výzkum a vývoj *
Intelektuální aktiva
- Patentové přihlášky PCT
- Žádosti o ochranné známky **
- Návrhové aplikace
Dopady na zaměstnanost
4.1.1 Zaměstnanost v činnostech náročných na znalosti
4.1.2 Zaměstnanost rychle rostoucích podniků inovativních odvětví **
Dopady na prodej
4.2.1 Vývoz střednědobých a vysoce technických výrobků
4.2.2 Vývoz služeb s vysokou úrovní znalostí **
4.2.3 Prodej inovací nových výrobků a nových produktů
* Ukazatel nově zavedený v rámci měření EIS 2017
** Ukazatel revidovaný pro rámec měření EIS 2017