[quote]Firma Rondo představila jako první výrobce skládaček řešení s využitím technologie NFC ve farmaceutickém průmyslu. Cílem je vytvořit novou interaktivní komunikaci mezi výrobcem léčiv a pacientem, jako i mezi pacientem, lékařem a lékárnou, začleněním nových radiových čipů.[/quote]

Obal s integrovaným čipem NFC předává své informace pouze do čtecího zařízení, pokud je v odpovídající blízkosti. Data nelze přečíst tímto způsobem na větší vzdálenost, což výrazně zvyšuje jejich bezpečnost ve srovnání s tagy RFID. Integrace technologie NFC do farmaceutických obalů umožňuje výrobcům zcela nové způsoby komunikace se zákazníkem. Možnou aplikací je kromě jiného čtení příbalových letáků, dodatečné objednání medikamentů nebo rozšíření dodatečných informací o používání produktu. Technologie s NFC může učinit obal uživatelsky příjemným a kromě toho zajistí ochranu před prvním otevřením.

První skládačky s dvěma aplikacemi představila firma Rondo na veletrhu Fachpack 2015 a následně na CPhI v Madridu. Čip NFC nebo elektrochromní displej jsou integrovány v obalu. Čip vysílá své informace do smartfonu, který se přiloží k obalu. V první aplikaci se na displeji telefonu zobrazí údaje z příbalového letáku. V druhém případě se přípravek může po přiložení telefonu elektronicky objednat. K tomu se na displeji ukáže jméno zákazníka, lék a jeho dávkování. Přes příslušnou ikonu se provede automatické objednání receptu u lékaře a objednání léku v lékárně. Následuje potvrzení pro pacienta. Čip může mít další důležitou bezpečnostní výhodu, která zvýší spolehlivost výrobku. Od výrobce může být opatřen sériovým číslem, které zvýší ochranu léku před falšováním, což je obzvláště zajímavé pro zajištění originality výrobků objednávaných přes internet.

Technologie NFC (Nachfeldkommunikation, angl. Near Field Communication) vstupuje čím dál více do každodenního života lidí. To je možné díky širokému využívání chytrých telefonů, které podporují mezinárodní normy přenosu pro bezkontaktní výměnu dat prostřednictvím rádiové techniky pro krátké vzdálenosti. Příklad možných aplikací: bezhotovostní bankovní platby malých částek, otevírání automobilů, vstupní kontroly, prodej vstupenek atd.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno