[quote]Investoři loni vyčerpali 91,5 miliardy korun z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), což je zhruba 97 procent z celkových 94,4 miliardy Kč. Na úterní konferenci Fórum českého stavebnictví to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).[/quote]

„Těch vyčerpaných 97 procent určitě není výsledek, který by byl v minulosti obvyklý,“ dodal Sobotka.

Pro letošní rok je v rozpočtu SFDI celkem 65,7 miliardy korun. Z toho 14,3 miliardy korun pokryjí dotace z EU, zbytek připadá na národní zdroje. Největším příjemcem bude Ředitelství silnic a dálnic s 37,9 miliardy Kč, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) inkasuje 25,5 miliardy korun a na Ředitelství vodních cest připadne 883 milionů korun.

Podle Sobotky vláda nyní pracuje na tom, aby povolení i prostředky ze strany Evropské komise získaly také projekty, jež získaly posouzení vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) ještě před vstupem Česka do EU. Jde zhruba o stovku staveb.

„V rámci EU jsme co do počtu těchto staveb asi unikát, v Bruselu se tomu hodně diví. Většina zemí přitom už tyto projekty dokázala realizovat, ovšem my jsme nebyli schopni začít ani stavět. Ale čemu se divit, když od roku 2000 máme dvanáctého ministra dopravy,“ dodal Sobotka.

Problematické vnímání České republiky v Bruselu podle něj způsobilo i to, že nový zákon o posuzování vlivů na životní prostředí, kterým Evropská komise podmínila čerpání dotací, přijala ČR z jednotlivých zemí EU až mezi posledními.

„Pro letošní rok byl plánovaný objem prostředků na stavby s problematickým stanoviskem EIA za 7,5 miliardy korun. Ale z těchto staveb mají povolení jen projekty za 1,3 miliardy korun,“ dodal Sobotka.

V souvislosti s možným pozastavením řady staveb vládu a konkrétně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kritizovala ve Sněmovně opoziční TOP 09. Podle šéfa klubu Františka Laudáta nechal Brabec problém „vyhnít“ a nebyla pro ně vyjednána výjimka.

„Nastala neuvěřitelná situace, kdy dříve projednané a schválené dokumentace EIA není možné použít pro dané projekty. V praxi to znamená velké zpoždění staveb, riziko nečerpání strukturálních fondů EU a ohrožení celého sektoru velkého stavebnictví,“ uvedl expert TOP 09 pro životní prostředí a někdejší náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař.

Problémy s čerpáním evropských dotací kvůli starému posudku EIA hrozí u 98 dopravních staveb za 130 miliard korun. Mezi významné ohrožené stavby patří například část pražského okruhu u Běchovic, chybějící úseky dálnice D4 u Milína a z Čimelic do Mirotic, D11 z Hradce Králové do Smiřic nebo D35 z Opatovic do Ostrova.

Zdroj: ČTK