Zdroj: Archiv

[quote]Írán dokončil jednání o nákupu stovky letadel od evropského výrobce Airbus. Agentuře Reuters to dnes řekl jeden z představitelů íránské vlády. Příslušná dohoda by podle něj měla být podepsána v nejbližší době a první letoun by měl Airbus dodat v polovině ledna. Hodnota zakázky podle firmy dosáhne bezmála deseti miliard dolarů (258 miliard Kč).[/quote]

Íránská letecká společnost Iran Air již v neděli uvedla, že se zakázku rozhodla snížit na 100 letadel z původně předpokládaných 118. Z objednávky bylo vyřazeno mimo jiné 12 obřích letadel A380.

Írán již tento měsíc podepsal s americkým výrobcem letecké techniky Boeing smlouvu o nákupu 80 letounů za celkem 16,6 miliardy dolarů (téměř 429 miliard Kč). Jde o největší obchod mezi Íránem a Spojenými státy od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979. První letadlo z USA by měla společnost Iran Air dostat příští rok v dubnu.

Írán se v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie. Zrušení sankcí Íránu mimo jiné umožnilo zahájit modernizaci stárnoucí letecké flotily.

Zdroj: ČTK