[quote]Izraelský ministr dopravy Jisrael Kac prosazuje výstavbu umělého ostrova u pobřeží Pásma Gazy, které ovládá radikální palestinské hnutí Hamas. Podle něj by se tak mohla vylepšit ekonomická situace zablokované pobřežní oblasti a mohlo by dojít k jejímu opětovnému spojení se zbytkem světa. Palestinci nicméně na tento plán pohlížejí skepticky, jeho cílem je podle nich jen dále odříznout Gazu od okupovaného palestinského Západního břehu Jordánu, napsala agentura AP.[/quote]

Kac ve svém plánu navrhuje vybudování ostrova o velikosti osm kilometrů čtverečních, který by byl spojen s Pásmem Gazy pětikilometrovým mostem. Výstavba by přišla na pět miliard dolarů (120 miliard Kč). Na „ostrově“ by měl být přístav a v budoucnosti možná i letiště. Izrael by dohlížel na bezpečnost, nicméně umělý ostrov by byl řízen Palestinci a mezinárodním společenstvím.

Podle Kace nemá Izrael námitky proti uvolnění blokády Pásma Gazy, nicméně je potřeba, aby byla dodržována určitá bezpečnostní pravidla. „Nemyslím si, že je správné zablokovat dva miliony lidí bez jakéhokoli spojení se světem,“ řekl Kac zahraničním novinářům. „Izrael nemá zájem na tom, aby byl život tamních obyvatel těžší. Kvůli bezpečnostním obavám ale v Gaze nemůžeme vybudovat letiště nebo přístav,“ dodal.

Palestinci by chtěli v Pásmu Gazy otevřít mezinárodní letiště. V roce 1998 bylo otevřeno letiště Jásira Arafata, které ale Izrael během druhého palestinského povstání zničil bombardováním. Ve městě Gaza se nachází jen malý přístav, který mohou využívat pouze rybáři. Egypt a Izrael zahájily blokádu Pásma Gazy v roce 2007, kdy převzal kontrolu nad oblastí radikální Hamas. Podle židovského státu je blokáda potřeba, aby se zabránilo dovozu zbraní ozbrojencům, kteří na Izrael útočí. Podle kritiků jde ale o kolektivní trest pro 1,8 milionů obyvatel Pásma Gazy.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno