Zdroj: pixabay.com

[quote]Jablonec nad Nisou vyhlásí architektonickou soutěž na podobu dopravního terminálu v Kamenné ulici v polovině července. Soutěž bude dvoufázová, skončit by měla nejpozději v červnu příštího roku. ČTK to za magistrát sdělila Jana Fričová. Za soutěž zaplatí město podle odhadu asi 3,2 milionu korun.[/quote]

Nový dopravní terminál umožní napojení lávkou k železniční zastávce a také vybudování parkoviště pro 200 aut. Náklady na stavbu se odhadují na 150 až 200 milionů korun, většina z toho by se měla zaplatit z evropské dotace. Terminál chce Jablonec postavit v letech 2020 až 2022.

Architektonická soutěž se bude řídit soutěžním řádem České komory architektů a bude dvoukolová.

„První fází je podávání návrhů a ta potrvá zhruba do poloviny října tohoto roku,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města Lukáš Pleticha.

Druhá fáze zabere dalšího tři čtvrtě roku. Architektonická soutěž je sice podle Pletichy náročnější časově i finančně, umožní ale zadat přímo autorovi vítězného návrhu zpracování dalších stupňů projektové dokumentace.

„Tím se výrazně ušetří čas při přípravě projektu, žádosti o dotaci a realizaci,“ dodal Pleticha.

Výstavba terminálu patří k největším projektům ve městě v rámci Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) Liberec – Jablonec nad Nisou. Akce navazuje na plánované prodloužení tramvajové trati z Liberce do Jablonce, které připravuje dopravní podnik. Dnes tramvajová trať končí u Tyršových sadů a v plánu je její prodloužení až na nový terminál v Jablonci přes Soukennou ulici a Dolní náměstí. Náklady tohoto projektu se odhadují na více než půl miliardy korun.

Výstavbu autobusového terminálu s parkovacím domem pro 478 aut v rámci IPRÚ chystá i Liberec. Krajské město původně chtělo také vyhlásit architektonickou soutěž podle pravidel komory, nakonec šlo ale cestou přímého oslovení šesti studií. Letos v dubnu jako nejlepší vybralo návrh architekta Petra Stolína, nejde ale zatím o konečné řešení. Návrh se bude měnit na základě podnětů od odborníků i veřejnosti. Terminál s pasáží by se měl podle Stolínova návrhu přiblížit k vlakovému nádraží a lemovat Žitavskou ulici. Autobusové nádraží je dnes níže, mezi Vaňurovou ulicí a třídou 1. máje. Nový terminál chce Liberec postavit do roku 2019, cena by neměla přesáhnout 150 milionů korun.

Zdroj: ČTK