Podle zprávy „Pharmaceutical Packaging Market – Global Trends & Forecast to 2018“ od agentury MarketsandMarkets dominuje tomuto odvětví hlavně Severní Amerika, Evropa a Japonsko – společně v roce 2012 generovaly 70 % poptávky. Největším spotřebitelem farmaceutických obalů nejen v Severní Americe, ale na celém světě jsou USA, tempo jejich růstu však bude podprůměrné.
Spotřeba obalů tam roste, protože se zavádějí nové, komplikované způsoby léčby se speciálními požadavky na obaly. V Evropě jsou klíčovými trhy Německo, Británie, Francie, Španělsko a Itálie.
Japonsko je druhý největší spotřebitel na světě a největší v asijsko-tichomořské oblasti, ta v letech 2013–2018 poroste dvouciferným tempem a do roku 2018 pravděpodobně předežene Severní Ameriku i Evropu vlivem rychlého rozvoje farmaceutického průmyslu v Číně a Indii. Japonsko, Čína a Indie ve zvýšené míře získávají kontrakty na výrobu léčiv, tamější vlády více investují do zdravotnických zařízení a obyvatelstvo těchto zemí stárne.
Pokrok popohánějí hlavně perspektivní ekonomiky jako BRIC, očekává se od nich skoro třetinový příspěvek k budoucímu růstu. A sice proto, že se zvyšují tamější kapacity na výrobu generik, získávají kontrakty na výrobu léčiv, mají velký počet obyvatel a příznivou demografii. Právě brazilský trh je největší ze zbytku světa.
Odvětví dominují primární obaly (2012: přes 60 %), tj. plastové lahve, blistry, ampule a lékovky, uzávěry a víčka. Porostou i v dalších pěti letech, mírně pod průměrem oboru. Plastové lahve a blistry mají podíl přes 35,8 %, spolu se stříkačkami a inhalátory zaujímaly v roce 2012 přes 56 % mezi primárními obaly. Maximální přírůstky se v nejbližší budoucnosti očekávají od stříkaček a inhalátorů, tub, lékovek, etiket ad. Stoupající poptávka po prostředcích k podávání léčiv představuje výrazný impulz, protože vyžadují kvalitní zboží a nabízejí vysoké zisky pro dodavatele.
Nejrychleji roste spotřeba léků podávaných orálně, transdermálně, injekčně a dýchacími cestami, a to ovlivňuje i způsoby balení. Výrobky jako inhalátory, nosní spreje či transdermální náplasti se staly stejně důležité jako léky a porostou rychleji než jiné segmenty. Např. v rozvinutých zemích roste spotřeba injekčních stříkaček dvouciferným tempem. Trh ovlivňuje i preference balení jednotlivých dávek, šíření cukrovky v USA, Británii, Německu, Itálii, Francii a Kanadě, ale také fúze a akvizice ve farmaceutickém průmyslu, nutnost diferenciace značek, vývoj nových obalových materiálů, starost o životní prostředí a nová legislativa. Spotřebitelé vyžadují pohodlí, nejvíce jsou žádány obaly, s nimiž nemohou manipulovat děti, naopak jsou přátelské k seniorům, s evidencí prvního otevření a ochranou proti padělání.
Mezi surovinami dominují plasty a polymery, obzvlášť HDPE, PES, PP. Rychle nahrazují jiné suroviny jako sklo, papír a kovy díky snadnosti konstrukce, vynikajícím bariérovým vlastnostem a nízkým nákladům. Papír a lepenka stále tvoří pětinu objemu surovin.
Zpráva je rozdělená podle výrobků (ampule, blistry, plastové lahve, etikety a příslušenství, uzávěry a víčka apod.); podle surovin (plasty, papír a lepenka, sklo, hliník ad.); podle způsobu podání (orálně, transdermálně, injekčně, dýchacími cestami apod.); geograficky (asijsko-tichomořská oblast, Severní Amerika, Evropa, zbytek světa) a přináší profily firem jako Amcor, Aptar Pharma, Becton Dickinson, Gerresheimer, MeadWestvaco, Rexam, Schott a West Pharmaceutical Services. Cena: 4650 $.
Zdroj: Packaging