Logistické společnosti si jako jedny z prvních osvojily mobilní zařízení, jakožto prostředky k řízení a monitorování svých procesů. Zpočátku malá příruční zařízení usnadňovala práci řidičům, kteří se tak nemuseli zabývat papírováním.
Současná generace mobilních technologií umožňuje logistickým společnostem stále zjednodušovat složité procesy tím, že umožňuje dynamicky sledovat pohyb vozidel i doručovaných zásilek. Ceny těchto technologií se dlouhodobě snižují.
Sledování v reálném čase umožňuje společnostem zvyšovat efektivitu a vylepšovat služby.
V počátcích procesu automatizace mohly logistické společnosti lokalizovat zásilku jedině tehdy, kdy během své cesty dorazila na klíčové místo – kupříkladu při příjezdu do depa, přístavu, nebo k zákazníkovi. V současnosti je možné lokalizovat zásilku kdykoliv a kdekoliv.
Tyto informace jsou užitečné jak pro zákazníka, tak pro společnosti, které mohou soustavně monitorovat procesy v jejich průběhu a identifikovat případné problémy, ale také je předvídat ještě dříve, než nastanou.
Každý logistický proces lze zlepšit
Mobilní technologie umožňují transformovat každý logistický proces, od určení termínu vyzvednutí zboží, trasy až po doručení zboží, čímž umožňují zodpovědně a flexibilně řídit vozový park.
Možnost měnit dodací plány a trasy během cesty umožňuje společnostem nabídnout zákazníkovi určitou úroveň flexibility a logistickým společnostem přehled o všech jejich procesech, což dříve nebývalo možné. Podniky všeobecně chtějí mít svůj dodavatelský řetězec pod kontrolou, na této úrovni vznikají nové možnosti pozvednout partnerství logistických poskytovatelů a zákazníků na úplně nové úrovně, a získat tak pozitivní reference.
Nové služby rozšiřují obzory
Schopnost dynamicky řídit logistické a přepravní systémy společně s možností začlenit externí procesy a data do stávajících procesů umožňuje nabídnout zákazníkům větší flexibilitu při plánování služeb a také vytváření nových služeb zákazníkovi na míru.
Dopravci nejen, že mohou poskytovat aktuální informace z dopravní sítě, mohou také na základě dalších faktorů vydávat doporučení pro konkrétní uživatele. Samozřejmostí je možnost lokalizovat konkrétního uživatele, a to pomocí sítě, GPS nebo technologií Bluetooth Low Energy. Pří poskytování služeb skutečně na míru ale záleží ještě na dalších faktorech, jako je kupříkladu denní doba nebo počasí.
Tyto kontextuální služby umožňují zákazníkům lépe se orientovat ve složitém světě multimodální přepravy a pomoci dopravcům omezit dopad jakýchkoliv rušivých elementů.
Dopravce jako opora marketingu
Kontextuální mobilita umožňuje nejen plynulejší tok dopravy, ale také vytváří pro dopravce příležitost zavádět další služby.
NFC a BLE umožňují maloobchodníkům aktivně komunikovat se svými zákazníky. Tou samou strategií by se mohli a měli řídit i dopravci. Kontextuální informace zaslané přímo uživateli na jeho mobilní zařízení mu umožní se lépe orientovat, prostřednictvím těch samých komunikačních kanálů lze doporučit či propagovat další služby, o které by mohl mít zájem.
Podstatné je, že dopravci mají v současném světě digitálního obchodování k dispozici dvě obrovské výhody – čas a kontextuální data. Vytváří se zde obrovský potenciál pro kontextuální služby, které budou moci zlepšit a zohlednit zkušenosti řidičů a více vydělat. Této příležitosti je třeba se chopit.