[quote]Podle provedeného šetření vydal Eurostat u příležitosti Světového dne životního prostředí výsledky průzkumu, zda jsou občané žijící v hlavních městech EU s kvalitou ovzduší a hladinou hluku spokojeni velmi, spíše spokojeni, spíše nespokojeni nebo vůbec nespokojeni. Průzkum u obyvatel 83 evropských měst proběhl v roce 2015. Výsledky ukazují mezi hlavními městy Evropské unie významné rozdíly v úrovni spokojenosti s kvalitou ovzduší (v rozmezí od 22 % do 88 %) a hladinou hluku (od 31 % do 82 %).[/quote]

Nicméně ve většině hlavních měst jsou obyvatelé obecně spokojeni jak s kvalitou ovzduší, tak s hladinou hluku. Dublin, Helsinky, Vídeň a Lucemburk byla města s největším podílem velmi nebo spíše spokojených jejich obyvatel s úrovní kvality ovzduší i hluku v jejich městě, (na rozdíl především od obyvatel Bukurešti a Sofie).

00S kvalitou ovzduší ve svém městě jsou velmi spokojeni v Dublinu, Vídni a Helsinkách (88 %), následuje Lucembursko (83%), Stockholm (spíše spokojeno 77 %), Lublaň (76 %) a Tallinn (75 %). Nejnižší podíl spokojených rezidentů s kvalitou ovzduší byl v Bukurešti (22 %), Sofii (28 %), Paříži (30 %), Madridu (31 %) a Římě (32 %). Celkově lze říci, že většina obyvatel byli spokojeni s kvalitou ovzduší ve 20 z 28 hlavních měst EU.

Pokud jde o vnímanou úroveň hluku, Dublin měl nejvyšší podíl obyvatel velmi nebo spíše spokojených (82 %), před Helsinkami (81 %), Lucemburkem (79 %), Vídní (78 %), Rigou (77 %), Vilniusem (76 %) a Londýnem (75 %). Naopak Bukurešť zaznamenala nejnižší podíl spokojených lidí (31 %), následovaná Sofií (36 %), Athénami (43 %), Madridem, Římem a Vallettou (po 45 %), a Varšavou (46 %).

Praha v obou ukazatelích skončila v předposlední desítce

01

Geografické informace

Hlavní města členských států EU, jsou: Brusel (Belgie – BE), Sofie (Bulharsko – BG), Praha (Česká republika – CZ), Kodaň (Dánsko – DK), Berlín (Německo – DE), Tallinn (Estonsko – EE), Dublin (Irsko – IE), Athény (Řecko – EL), Madrid (Španělsko – ES), Paříž (Francie – FR), Záhřeb (Chorvatsko – HR), Řím (Itálie – IT), Nikósie (Kypr – CY ), Riga (Lotyšsko – LV), Vilnius (Litva -Je), Lucembursko (Luxemburg – LU), Budapešť (Maďarsko – HU), Valletta (Malta – MT), Amsterdam (Nizozemsko – NL), Vídeň (Rakousko – AT), Varšava (Polsko – PL), Lisabon (Portugalsko – PT), Bukurešť (Rumunsko – RO), Lublaň (Slovinsko – SI), Bratislava (Slovensko – SK), Helsinky (Finsko – FI), Stockholm (Švédsko – SE) a Londýn (Velká Británie – UK).

Metody a definice

Zdrojem dat je nejnovější průzkum Eurobarometru o „Vnímání kvality života v evropských městech“, který zadala Evropská komise na žádost generálního ředitelství pro regionální a městské politice k získání přehledu o názoru lidí na celou řadu otázek ve městech, jako je zaměstnanost, životní prostředí, bydlení, doprava, kultura, městské služby a imigrace.

Průzkum byl proveden v celkem 83 evropských městech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno