Současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v programových záměrech přednesených cca před rokem před Evropským parlamentem přesvědčil výraznou většinu europoslanců o potřebě zrychlit kroky k dosažení skutečné evropské hospodářské a měnové unie, přinášející prospěch všem obyvatelům. K tomu chtěl soustředit práci Komise na méně hlavních úkolů a jen na ně soustředit jejich podrobné rozpracování – navrhl a prosadil tedy 10 priorit.
Pro nejbližší období stanovil potřebu odstoupit od prosazování opatření, která dlouhodobě neprocházela schvalovacím procesem jak v Radě, tak zejména v Evropském parlamentu a jasněji oddělit úkoly, vyžadující celoevropské řešení od úkolů v působnosti států. Znamenalo to také přehodnocení nezbytných dotačních opatření, které bylo nutno přijmout k zabráně rozpadu finančních trhů na vrub veřejných finance, tedy většinou sociálně slabších daňových poplatníků a tím narušení sociálního pilíře – stěžejního pilíře sociální tržní ekonomiky. Proces od konce minulého roku začal. Liberál Juncker přitom navázal vysokým oceněním bývalého předsedu Evropské komise Jacquese Delorse ze socialistické frakce, vůdčí osobnosti procesu ustavování hospodářské a měnové unie. Delorse dostal nyní ocenění „čestným občanem EU“. Program Komise, schvalovaný summitem a Evropským parlamentem, přinesl od listopadu minulého roku do konce června první zásadní výsledky.
Kolegium komisařů diskutovalo první kroky k dokončení evropské hospodářské a měnové unie
Podle sdělení místopředsedy Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdise Dombrovskise začala od 1. července 2015 první fáze prohlubování evropské hospodářské a měnové unie diskusí kolegia komisařů ke “zprávě 5 předsedů“. Zpráva s názvem „Dokončení Evropské hospodářské a měnové unie“ byla připravena na žádost summitu Euro v říjnu 2014 a na základě zasedání Evropské rady v prosinci roku 2014. Připravili ji předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk, předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, prezident Evropské centrální banky Mario Draghi a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz; byla předložena na červnové zasedání Evropské rady.
Místopředseda Komise Valdis Dombrovskis předložil ke zprávě komisařům první harmonogram akcí, které mají být okamžitě přijaty na základě stávajících smluv, aby bylo možné reagovat na aktuální výzvy k naší hospodářské a měnové unii. Plán se zaměřuje na zjednodušení a lepší zaměření Evropského semestru, dokončení bankovní unie a posílení spolupráce s Evropským parlamentem a s parlamenty členských států. Navíc jak uvedl předseda Juncker ve svých politických zaměřeních, předložených Evropskému parlamentu 15. července 2014, budou předloženy návrhy v průběhu tohoto roku na:
- cílený a na stabilitu orientovaný přezkum „šestibalíčku“ a „dvojbalíčku“ s cílem snížit složitost pravidel a postupů, a
- konsolidované vnější zastupování eurozóny na základě článku 138 Smlouvy o fungování Evropské unie.
Valdis Dombrovskis zdůraznil potřebu zrychlit práce zejména na dokončování bankovní unie a posílení správního rámce EU k zvýšení konvergence a konkurenceschopnosti. Komise využije nadcházejících týdnů a měsíců k úzké konzultaci s členskými státy, Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a dalšími evropskými institucemi a vyzývá všechny zúčastněné strany, aby se aktivně na utváření dokončení měnové unie podílely. (V ekonomice působí v tomto směru Evropský semestr). Předtím Komise tolerovala akce k odstranění neúnosně tvrdých opatření v krácení výdajů na vrub růstu. (Protože odpovědná fiskální politika znamená podle eurokomisaře pro finanční stabilitu, finanční služby a unie kapitálových trhů Jonathana Hilla zajistit přednostní růst ekonomiky).
Zpráva uvádí 3 různící se etapy k realizaci vize 5 předsedů:
- první etapa „prohlubování prácí” /Deepening by doing/ (01.07.2015 – 30. 06. 2017): za použití stávajících nástrojů a stávajících smluv na podporu konkurenceschopnosti a strukturální konvergence dosažení odpovědné fiskální politiky na úrovni národní a eurozóny, dokončení finanční Unie a posílení demokratické odpovědnosti.
- Druhá etapa “dokončení EMU”: budou zahájeny dalekosáhlejší akce, aby byl proces konvergence závaznější například prostřednictvím souboru společně schválených kritérií pro konvergenci, která by byla právní povahy, stejně jako finance eurozóny.
- Závěrečná etapa (nejpozději 2025): po dokončení všech předchozích kroků by hluboká a ryzí EMU (evropská měnová unie) poskytovala stabilní a prosperující místo pro všechny občany členských států EU, které sdílejí jednotnou měnu, a byla atraktivní pro ostatní členské státy EU státy se připojit, pokud budou k tomu připraveny.
Pro přípravu na přechod z etapy 1 do etapy 2 předloží Komise na jaře 2017 bílou knihu s uvedením dalších potřebných kroků včetně právních opatření, k dokončení 2. etapy EMU. To navazuje na model bílé knihy Jacquese Delorse z 1985, která – prostřednictvím řady opatření a k nim připojeného časového harmonogramu – vydláždila cestu k přijetí Jednotného evropského aktu, právního základu projektu jednotného trhu.
Poskytnutí hlubší a spravedlivější hospodářské a měnové unie je jedním z 10 priorit předsedy Junckera v jeho politických pokynech.
Ministři financí Eurozóny na neformálním setkání 27. června poznamenali, že „(budou přijata) veškerá nezbytná opatření k dalšímu zlepšení odolnosti našich ekonomik.
http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/06/27-ministerial-statement/
Provádění pracovního programu na rok 2015: Komise stáhne návrhy zablokované v Parlamentu a Radě
Komise v souladu se svým pracovním programem na rok 2015 rozhodla stáhnout dva legislativní návrhy, u nichž se společným normotvůrcům nepodařilo dosáhnout včasné politické dohody, a nahradit je novými iniciativami v pracovním programu na rok 2016. Komise rovněž potvrdila, že bude pokračovat ve spolupráci k dosažení dohody k třetímu návrhu, u kterého politické diskuse značně pokročily.
Kolegium komisařů projednalo pokrok v oblasti tří legislativních návrhů, jejichž stažení bylo v pracovním programu na rok 2015 naplánováno do šesti měsíců, pokud se společným normotvůrcům nepodaří dosáhnout dohody. Rada dospěla k závěru, že pokud jde o navrhovanou směrnici o mateřské dovolené, neexistují vyhlídky na dosažení pokroku v jednáních. Je nepravděpodobné, že by navrhovaná směrnice o družicových údajích z pozorování Země mohla být přijata v podobě, která by splňovala její cíle v oblasti vnitřního trhu. Komise nyní formálně potvrdí Evropskému parlamentu a Radě svůj úmysl oba návrhy vzít zpět a navrhne nové iniciativy, zaměřené na splnění jejich politických cílů efektivnějším způsobem.
Významného pokroku bylo dosaženo ve věci navrhovaného nařízení o ekologické produkci a označování ekologických produktů, takže se Komise rozhodla tento návrh zachovat.
Šíření družicových údajů z pozorování Země
Navrhovaná směrnice má za cíl zajistit řádné fungování vnitřního trhu s údaji z pozorování Země a stanoví volný oběh povolených družicových údajů s vysokým rozlišením. Z diskusí o návrhu k dnešnímu dni vyplývá, že stanoviska se významně liší, částečně i kvůli skutečnosti, že pouze pět členských států má v současnosti na svém území poskytovatele družicových údajů. Mnohé z nich vyjádřily obavy ohledně bezpečnostních dopadů návrhu. Navzdory intenzivním kontaktům Komise s Radou a Evropským parlamentem se ukázalo, že sladění rozdílných stanovisek by vyžadovalo významné změny, které by mohly ovlivnit cíle původního návrhu. Komise proto svůj návrh vezme zpět a předloží novou iniciativu, která bude zahrnuta do pracovního programu Komise na rok 2016.
Ekologická produkce a označování ekologických produktů
Ačkoli šestiměsíční lhůta pro dosažení dohody o tomto návrhu dodržena také nebyla, společní normotvůrci dosáhli významného pokroku a pracují na uzavření dohody v této otázce. Rada schválila po intenzivní přípravné práci 16. června obecný přístup a Evropský parlament 7. května předložil návrh zprávy. Jednání v rámci trialogu s cílem dosáhnout kompromisu mezi orgány by měla začít během lucemburského předsednictví. Komise proto rozhodla zachovat svůj návrh a podpořit zákonodárce v jejich práci.
Komise stahuje zablokovaný návrh týkající se mateřské dovolené a otvírá cestu pro nový přístup
Komise předložila návrh v roce 2008, Evropský parlament k němu zaujal postoj v prvním čtení v roce 2010. Ve věci se od té doby nepokročilo. I přes řadu technických diskusí v Radě na úrovni ministrů a na technické úrovni v pracovních skupinách nebyla Radou zahájena jednání s Evropským parlamentem. Tento postoj nedávno potvrdilo lotyšské předsednictví Rady. Komise se zapojila do intenzivních snah dostat se z mrtvého bodu a při několika příležitostech vyzvala Radu, aby znovu jednala s Evropským parlamentem, který vyjádřil vůli dosáhnout kompromisu ohledně svého stanoviska. Nicméně lotyšské předsednictví Rady informovalo Komisi, že neexistují vyhlídky na uzavření dohody, a vyzvalo Komisi, aby návrh stáhla.
Komise zastává názor, že prodlužování nynějšího patové situace tím, že by na jednacím stole ponechala návrh, který nemá šanci být přijat, by vůbec nezlepšilo každodenní život pracujících matek. Stažením návrhu chce Komise udělat jasnou tečku za stávající patovou situací a otevřít cestu pro nové iniciativy, na nichž lze dosáhnout shody a jež mohou vést ke skutečnému zlepšení v soukromém i pracovním životě pracujících rodičů.
Komise předloží širší iniciativu, která bude nadále podporovat cíle předešlého návrhu a poskytne nezbytnou úroveň minimální ochrany. Nová iniciativa zohlední vývoj ve společnosti během uplynulého desetiletí a využije nejlepší kombinaci dostupných nástrojů politiky k co nejefektivnějšímu dosažení výsledků. V této souvislosti Komise posoudí i širší okruh otázek spojených s pracujícími rodiči a jejich profesními dráhami, včetně různých forem mateřské a rodičovské dovolené.
Ještě než stažení návrhu nabude účinnosti, Komise vyloží své představy ohledně nového přístupu v plánu, kterým se bude řídit její nová iniciativa. Veřejná konzultace umožní širokému okruhu zúčastněných stran, zejména sociálním partnerům, přispět svými názory a nápady. Nová iniciativa bude součástí pracovního programu Komise na rok 2016.
Souvislosti
V příloze II svého pracovního programu na rok 2015 určila Komise seznam 80 projednávaných návrhů,
které mají být staženy, nebo změněny v souladu se zásadou politické diskontinuity. Z těchto 80 návrhů se u 73 stažení projednalo, 3 by byly staženy, pokud by do šesti měsíců nebylo možné dosáhnout dohody, 3 by byly změněny a 1 by byl posouzen.
Kolegium komisařů 25. února potvrdilo stažení 73 návrhů z legislativního procesu. Stažení bylo 7. března v Úředním věstníku Evropské unie formalizováno.
Komise provedla přezkum tří návrhů, na které se vztahuje šestiměsíční ustanovení o skončení platnosti, a přijala rozhodnutí o stažení dvou z nich. Toto rozhodnutí bude v řádném termínu formálně zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie.