Přírodní katastrofy a události typu stávek přístavních dělníků odhalily slabosti v globálním, regionálním a domácím dodavatelském řetězci. Jakékoliv narušení může narušit spojení mezi společností a jejími zákazníky a dodavateli po celé dny, týdny, nebo dokonce měsíce. Čím déle budou tato spojení narušena, tím snažší bude pro konkurenty vstoupit na trh a získat si svůj podíl.
Otázkou není, zda se někdy dostanete do problému – ale kdy. Jak to říkávají motocyklisté. Předem se, jen tak pro jistotu, připravují na to nejhorší – a to je něco, čím by se měli řídit i manažeři v dodavatelském řetězci. Řekněme, že například nastane nějaká přírodní katastrofa. Kdy začnete vymýšlet nouzovou strategii? Až poté, co se stane ono neštěstí a vy se budete muset potýkat s chybami v systému? Nebo ještě předtím, kdy budete ještě stále mít čas identifikovat a eliminost slabé články a vytvoříte si plán v případě potenciálního narušení?
Toto není akademická diskuze.
Vysoce výdělečné globální společnosti s vysokou poptávkou po svém zboží působících ve více zemích potřebují nouzové plány nejvíce. Některá odvětví jsou k narušení řetězce náchylnější. Maloobchodníci a farmaceutické společnosti potřebují mít otevřené obchodní trasy, aby mohly uspokojit zákazníky. Výrobci potřebují surové materiály a zásoby v pravidelných intervalech, aby měli jak udržet v provozu výrobní závody a stroje. Potravináři a výrobci nápojů musí být schopní nalézt, kde se v jejich vícestupňovem dodavatelském řetězci vyskytuje problém.
Takže co s tím?
Mapování dodavatelského řetězce může pomoci určit, kde jsou tato slabá místa a zda se jedná o dodavatele, skladování zásob, přepravce nebo technologie. Tyto otázky mohou pomoci na cestě k nalezení nouzového plánu:
Máte v záloze dodavatele krizových komponent i v případě nouze?
Kde máte uskladněné vaše suroviny? Jsou sklady na požadované úrovni a jak blízko klíčovým zákazníkům?
Máte plán pohotovostní dodávky, nebo máte nouzové zásoby?
Jaký alternativní druh přepravy zvolíte, abyste udrželi plynulý tok zboží?
Jsou-li operační systémy narušeny, poškozeny nebo zničeny, jak rychle dokážete data obnovit?
Určitá opatření mohou pomoci vybudovat nouzové plány pro posílení dodavatelského řetězce a pomoci společnostem se adaptovat na změněné podmínky. Společnosti s posíleným globálním dodavatelsklým řetězcem budou mít tak s větší pravděpodobností zboží k dispozici, kdykoliv bude potřeba a budou schopné pokračovat v distribuci zboží bez jakýchkoliv překázek. A když budou mít k dispozici dostatek zásob, stráví tak mnohem méně času přepravou těch nouzových.
Náklady na kompletní redudanci jsou příliš vysoké. Ale některé redudantní sklady, systémy a zdroje zásob mohou pomoci vyhnout se ztrátám v případě pádu systému při případném neštěstí, a to dokonce i velmi efektivně fungujícím dodavatelském řetězci.