[quote]Řada majitelů jízdních kol by při náročnějším výšlapu jistě ocenila menší výpomoc, ale rozhodně nehodlají své staré dobré kolo nahradit drahým e-bike. A právě proto byly vynalezeny přídatné motory na kola. Jeden z nejnovějších – švýcarský bimoz je nejen nenápadný a nenáročný na montáž, ale se svou hmotností 1,97 kg (včetně baterie) patří zároveň mezi ty nejlehčí.[/quote]

Motor bimoz o výkonu 250 wattů je umístěn na spodní straně rámu kola. Je poháněn vyjímatelnými lithium-polymerovými bateriemi. Na dálkovém ovladači na řídítkách si může uživatel nastavit míru asistence.

Speciální senzor měří sílu, s jakou cyklista šlape a podle toho uvolňuje potřebné množství elektrické energie. Rychlost je zde omezena na 25 km/h a vzdálenost na 130 – 150 km, samozřejmě v závislosti na uživateli. Baterie se plně nabije do 3 hodin.

Zařízení však postrádá jednu věc, a to převodovku. Místo toho ale zapojuje svůj vlastní elektromagnetický systém. Dochází zde k eliminaci tření v momentu, kdy je motor vypnut a cyklista šlape pouze svépomocí. Montáž je jednoduchá a motor je lehký a tichý.

Systém bimoz lze namontovat na téměř každé jízdní kolo, a to během 20 minut. K dispozici je též aplikace, která kupříkladu se zvyšujícím se tepem cyklisty navyšuje i množství energie a míru asistence motoru, nebo dokonce nastaví tření, což se hodí například pro prostou simulaci vysokohorského výšlapu na rovince.

Momentálně probíhá Indiegogo kampaň. Pokud půjde vše podle plánu, bude bimoz k dostání za 899 USD.