[quote]Tuto otázku si muselo položit periferní hornické město Kiruna v roce 2004, když se 18 000 obyvatelů dozvědělo, že země pod jejich domy je stále více nestabilní. Centrum švédského města stálo nad největším dolem železa na světě a velká poptávka po tomto materiálu způsobila, že statní společnost Luossavaara-Kiirunavaara AB (LKAB) těžila hlouběji a hlouběji.[/quote]

Uplynulo 12 let od doby, co se přišlo na to, že zem je nestabilní, a nové video financované státem ukazuje některá řešení, se kterými město přišlo. V tomto videu nás dva filmaři provedou městem, promluví si s místními a se zúčastněnými architekty v projektu, který Feargus O’Sullivan označuje jako nejradikálnější projekt přesunu města v tomto století.

Jak Niklas Siren, místopředseda výkonné rady Kiruny, říká ve videu, město existuje díky dolu. Každou noc se ozývají z dolu exploze, ale místní jsou na ně už tak zvyklý, že se jich téměř nevšímají. LKAB poskytla městu volné pracovní pozice, ale pokaždé co je železo vytěženo, okolní hornina ze shora padá a způsobuje deformaci terénu. Časem se kvůli tomu stala krajina příliš nestabilní na to, aby udržela celé město.

Aby mohli hornické práce a zaměstnanecké poměry pokračovat, město se muselo přestěhovat. „Zavřít důl nebylo nikdy možné,“ říká ve videu Siren. Jak již dříve oznámila CityLab, rada Kiruny přišla s plánem za miliardu dolarů na přesunutí celého města o 3 kilometry směrem na východ.

Kiruna staví nové, kompaktnější centrum města navržené firmou architektů White ze Stockholmu. Bude daleko od dolu a přesunou se tam obytné domy, obchody a historické budovy. Staré centrum města a nejbližší okolí bude zbourané a přeměněné na přírodní park. LKAB odškodní místní za jejich nemovitosti, aby si mohli koupit jiné domy, i když The Guardian zpochybnil, jestli domy zůstanou cenově dostupné. Podle videa bude tento přesun trvat 20 až 30 let.

Část videa ukazuje otce a dceru, kteří musí přesunout svůj 83letý obchod Centrum House, na nové místo, které bylo zatím postaveno jen částečně. Plánují se stěhovat mezi rokem 2020 a 2021. To poukazuje na jeden z problémů tohoto ambiciózního plánu. Majitelé obchodů se musí rozhodnout, kdy opustí své obchody. Pokud se přestěhují příliš brzo, mohou ztratit zákazníky.

Majitelka Centrum House Johanna Ringholt ve videu říká, že je nutné převést i ceduli obchodu, která se stala významných symbolem v místní komunitě. Tato cedule musí být upevněna na nový rohový obchod. „[Lidé] možná neví, co jsme, ale určitě ví, co je Centrum House,“ řekla filmařům. Bez obchodu Centrum House to podle ní nebude centrum města.

Zatímco u některých budov je naplánovaná demolice, některé budovy budou doslova zvednuty ze země a přesunuty pomocí nákladních aut a jeřábů. Jedná se například o historický kostel města, který byl podle videa v roce 2001 označen za nejhezčí budovu Švédska.

Naše největší výzva není design nového města,“ říká ve videu vedoucí architekt Mark Szulgit. „Naše největší výzva je přesunutí myslí lidí a zdejší kultury.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno