Japonsko dnes zvýšilo věkový limit pro piloty komerčních letů na 67 let. Piloti pracující pro japonské aerolinie budou patřit k nejstarším na světě. Země se potýká s rychlým stárnutím populace a vzhledem k rozšiřování letecké dopravy má kritický nedostatek pilotů.
Doposud směli řídit komerční letadla piloti do 64 roků, v 65 letech tedy odcházeli povinně do důchodu. Nová japonská pravidla uvádějí, že piloti, kterým je nyní méně než 64 let, si budou moci prodloužit pracovní kariéru až do 68. narozenin.
„Cílem je zmírnit nedostatek pilotů, ale přitom nadále zachovat bezpečnost letecké dopravy,“ uvedlo japonské ministerstvo dopravy.
Japonsko má nyní 5900 pilotů aerolinií, z nichž pěti stům je 60 a více let, sdělilo ministerstvo. Poptávka pasažérů po letecké dopravě se přitom zvyšuje, zvlášť pak v rychle se rozvíjejícím odvětví nízkonákladové dopravy. Kvůli nedostatku pilotů musely letecké společnosti loni zrušit tisíce letů.
Po roce 2030 demografické faktory tento problém dále v Japonsku prohloubí, tehdy totiž dosáhne důchodového věku množství kapitánů letadel, kteří jsou nyní ve věku mezi 40 a 50 lety.
Australský letecký expert Neil Hansford upozornil, že ve světě obecně je nedostatek pilotů s požadovanou kvalifikací a že využívání zaměstnanců vyššího věku „se stává poměrně běžnou praxí, s výjimkou některých zemí, kde mají silné postavení odbory“. „Věk 65 let je u pilotů nyní zcela běžný,“ řekl.
Japonsko, kde čtvrtina populace je starší 65 let, uvedlo, že pro starší piloty omezí maximální možnou dobu strávenou ve vzduchu na 80 procent běžného maxima. To znamená, že tito piloti budou smět nalétat měsíčně nejvíce 80 hodin či 216 hodin v průběhu tří měsíců.
Další opatření stanovuje, že pokud bude hlavní pilot ve věku přes 65 let, bude muset být druhý pilot 59letý či mladší. Ti zájemci, kteří budou chtít pracovat i po pětašedesátce, navíc budou muset podstoupit epileptologické vyšetření.
Podle leteckého experta Grega Waldrona starší piloti nepředstavují bezpečnostní riziko. „Chceme, aby byli tito lidé dobře vycvičení, aby věděli, jak mají reagovat v nouzových situacích. Pokud máte staršího, zkušenějšího pilota, bude zřejmě schopen reagovat na události jinak v porovnání s někým, kdo má zkušeností méně,“ vysvětlil. Přitom je ale zapotřebí, aby se tito piloti stále udržovali ve formě. „Jestliže budou úspěšně plnit testy na simulátorech, jestliže budou dál aktivně létat, pak si myslím, že lze důchodový věk o něco zvýšit,“ dodal.
Zdroj: ČTK