[quote]Města Jesenice a Jílové u Prahy by měla mít silniční obchvaty, které budou sloužit jako napojení na budoucí dálnici D3. Středočeský kraj vypracuje k oběma stavbám dokumenty, které předloží ke schválení ministerstvu dopravu a poté vládě, sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.[/quote]

„Z nedávného jednání Středočeského kraje se zástupci ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzešla možnost, že by kraj převzal realizaci obou obchvatů ještě před zahájením výstavy dálnice D3 a financoval by ji ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Rozhodli jsme se v zájmu zlepšení dopravní situace v této části kraje této možnosti využít,“ uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD), který o záležitosti jednal se starostkami Jesenice a Jílového.

Dálnice D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Zatím je v provozu pouze 40 kilometrů mezi Veselím nad Lužnicí a Meznem na Benešovsku. Podle Petery se díky zapojení kraje urychlí výstavba obchvatů, které by jinak budovalo ŘSD až při stavbě dálnice. Středočeský kraj vypracuje záměry k oběma projektům a předloží je ministerstvu dopravu a následně vládě. Zároveň převezme veškeré podklady od Jílového a podepíše s městem dohodu o spolupráci. Na obchvat Jesenice má už zpracovanou projektovou dokumentaci pro územní řízení. Na obě stavby bylo vydáno územní rozhodnutí.

Obchvaty vznikají i v dalších středočeských městech. Mezi plánovanými stavbami je například obchvat Lysé nad Labem na Nymbursku, Staré Boleslavi, Čelákovic u Prahy, Plaňan na Kolínsku a Jinočan u Prahy. Jedná se také o obchvatech Berouna a Králova Dvora, Kostelce nad Černými lesy u Prahy či Velvar na Kladensku.

Zdroj: ČTK