Zdroj: freeimages.com

[quote]Město Jičín v létě začne s demolicí kolejí bývalého nákladového nádraží, na jehož místě by v budoucnu chtělo postavit autobusový terminál. Odstranění kolejí a další úpravy nákladového nádraží udělá za 18,4 milionu korun bez DPH pardubická společnost Chládek a Tintěra. ČTK to včera sdělila mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. O zakázku s předpokládanou cenou 18,5 milionu korun měly zájem tři firmy.[/quote]

Hotovo má být v příštím roce.

,,Pak může město do konce roku 2018 požádat České dráhy o odkup lokality nákladového nádraží, a to dle podmínek smlouvy o smlouvě budoucí,“ uvedla mluvčí Doležalová.

Prodej 1,24 hektaru parcel za čtyři miliony korun totiž České dráhy podmínily tím, že z nich město na své náklady odstraní koleje.

Budovy na nákladovém nádraží již město koupilo v roce 2013 za 2,2 milionu korun. Pro stavbu terminálu pak ještě bude město potřebovat odkoupit od Českých drah pozemek mezi osobním a nákladovým nádražím. O jeho ceně se bude teprve jednat.

Lokalita bývalého nákladového nádraží se stane součástí nového řešení autobusové dopravy v Jičíně s náklady kolem 200 milionů korun. Hlavními částmi projektu je přestavba současného již nevyhovujícího autobusového nádraží poblíž historického centra a výstavba terminálu na místě nákladového nádraží.

Projekt přestavby nádraží a nové podoby celé lokality pro město připravil architekt Patrik Kotas, který zvolil takzvané bipolární řešení. Nynější autobusové nádraží se zmenší na zastávkové centrum ohraničené okružními křižovatkami. Druhou částí, vzdálenou asi 500 metrů, bude autobusový terminál. Autobusy by se proti současnému stavu nezdržovaly na autobusovém nádraží, ale odstavené by byly na terminálu. Z něj by vyjížděly a díky blízkosti vlakové stanice by měly lepší návaznost na vlakové spoje.

Zdroj: ČTK