Zdroj: Pixabay.com

[quote]Jihlavská radnice nechala prodloužit trolejové vedení o 1,4 kilometru ve Vrchlického ulici, v níž je i nemocnice a obchodní centrum. Dopravnímu podniku tato investice v hodnotě 18 milionů korun umožnila udělat zásadní změny ve vedení trolejbusových linek, největší za posledních 25 let. Vyplývá to z údajů, které novinářům poskytli zástupci radnice. V menší míře se změny dotknou i městských autobusů. Nový jízdní řád bude platit od 1. prosince.[/quote]

Padesátitisícová Jihlava naposled rozšiřovala dráhu pro trolejbusy v roce 2000, trolejbusy tehdy začaly jezdit od mlékárny v Jiráskově ulici na Horní Kosov. Právě dokončenou investici město plánovalo více než deset let. Dopravní podnik města Jihlavy provozuje 32 trolejbusů a zhruba stejně autobusů.

První slavnostně vyzdobený trolejbus projel Vrchlického ulicí včera hodinu před polednem.

,,Myslím, že máme šanci trolejbusovou dopravu ještě dál rozšiřovat. V tuto chvíli jednáme o možnosti protáhnout trolejbus na Bedřichov,“ řekl náměstek primátora Vratislav Výborný při této příležitosti.

Trolejová dráha by pak mohla být delší o další kilometry. Podle náměstka se městu otevírá šance získat na takovou akci z dotačních programů i kolem 100 milionů korun.

,,Trolejbusová doprava je investičně náročnější, ale provozně levnější,“ podotkl.

Kvůli zavedení trolejbusové dopravy do Vrchlického ulice musela firma kromě montáže nového vedení v místě upravit zasíťování tří křižovatek ve městě. Práce začaly v září. Zprovoznit se díky nim podařilo asi dvoukilometrový úsek s pěti zastávkami. Na tento projekt se město uchází o dotaci na ministerstvu dopravy, pokrýt by mohla 85 procent nákladů.

S novým jízdním řádem MHD od pátku bude Vrchlického ulicí procházet páteřní linka B, která povede přes město od hlavního vlakového nádraží, otáčet se trolejbusy budou u železničního přejezdu v městské lokalitě Staré Hory.

Zdroj: ČTK