[quote]Město Jihlava nepřijde o 30 milionů korun od kraje, pokud postaví zpevněnou vzletovou a přistávací dráhu letiště v Jihlavě – Henčově do konce roku 2019. Podle původní dohody mezi oběma samosprávami měla být dráha dokončena už letos.[/quote]

Další tři roky získala Jihlava díky uzavření dodatku k původní smlouvě. Před týdnem toto ujednání schválili zastupitelé kraje a dnes pro jeho přijetí bez větší debaty zvedla ruku také většina jihlavských zastupitelů.

O prodloužení doby trvání smlouvy požádala jihlavská radnice, žádost zdůvodnila problémy při získávání potřebných pozemků. Ty sice nakonec město získalo, ale pokračování projektu letos v červnu zabrzdily neshody mezi zastupiteli v Jihlavě. Některým kupříkladu vadilo to, že o další provoz letiště s novou asfaltovou dráhou by se už staralo jen město.

Zpevněnou přistávací dráhu zatím nemá žádné civilní letiště na Vysočině. Podle dohody uzavřené před dvěma lety by se kraj měl na její stavbě v Henčově podílet 30 miliony korun, stejně jako město. Na letišti by pak mohla téměř celoročně přistávat malá letadla, což na nynější travnaté dráze kvůli počasí není možné.

Podle tiskové zprávy kraje z minulého týdne by zpevněná dráha letiště přispěla ke zvýšení bezpečnosti leteckého provozu i turistické atraktivity kraje, uvítaly by ji i některé jihlavské firmy. Letiště v Henčově by pak podle kraje také bylo možné lépe využívat v rámci integrovaného záchranného systému.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno