[quote]Jihočeský kraj požaduje, aby ministerstvo dopravy zpoplatnilo všechny silnice I. třídy v regionu. Mýtné pro nákladní dopravu na těchto vozovkách má od roku 2020 platit jen pro vybrané komunikace. Mezi ně patří například I/20, která spojuje České Budějovice s Plzní. Jihočeský kraj a řada obcí se ale domnívá, že potom se nákladní doprava přesune na I/22 mezi Vodňany a Strakonice, na kterou se zpoplatnění nevztahuje, ale na které se pak výrazně zvýší provoz.[/quote]

,,Přestože Jihočeský kraj zaslal na ministerstvo dopravy několik dopisů, několik písemných požadavků, tak do dneška jsme neobdrželi jedinou reakci. Podle mého názoru to znamená, že ministr dopravy je nekompetentní k tomu, aby záležitost zdárně vyřešil,“ řekl radní pro dopravu Jiří Švec.

Podle něj je navíc současné zázemí pro dopravce v okolí silnic I. třídy nedostačující, nenabízí odpovídající počet parkovišť nebo jiných odpočívadel, na kterých by mohly kamiony parkovat. Řidiči nákladních vozů proto pro přestávku při jízdě využívají nevhodná místa.

,,Rádi bychom, aby vybírané mýto mířilo zpátky do dotčených lokalit a použilo se na zefektivnění infrastruktury,“ uvedl Švec.

Plán na rozšiřování mýta vyplývá z loňského usnesení vlády, která ministerstvu nařídila vypracovat strategii na zapojení alespoň 850 kilometrů silnic první třídy do systému elektronického mýta. Tento záměr letos kritizovala Asociace krajů ČR.

,,Není to problém jen jižních Čech. Vím od kolegů z jiných krajů, že jejich názory jsou vesměs podobné,“ dodal Švec.

Silnice I. tříd v Jihočeském kraji patří vzhledem k nedostatku dálnic k páteřním spojnicím v dopravě. Vedou napříč regionem a spojují okresní města.

Zdroj: ČTK