[quote]Jihomoravský kraj chce posílit kontrolu nad brněnským letištěm, které od něj má pronajaté od roku 2004 na 50 let společnost Letiště Brno. Kraj chce místo v její dozorčí radě. Změnil se občanský zákoník, původní smlouva o pronájmu má 30 dodatků a je nutné zrevidovat vztahy mezi krajem a pronajímatelem, řekl ve čtvrtek novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Brněnské letiště je druhým největším letištěm v ČR. Loni využilo jeho služeb 486.000 cestujících. Jejich počet se oproti roku 2013 zvýšil.[/quote]

Kraj kdysi převzal brněnské letiště od státu. Následně jej v roce 2004 pronajal společnosti Letiště Brno. Podle hejtmana se ale od té doby podstatně změnila legislativa, a je proto nutný audit smluvních vztahů mezi krajem a pronajímatelem.

Radní chtějí, aby kraj získal místo v dozorčí radě v akciové společnosti Letiště Brno. „Nejde nám o žádnou trafiku. Bylo by bezplatné. Chceme jen posílit naši pozici coby vlastníka v této společnosti,“ řekl hejtman.

Hašek upřesnil, že vznikne pracovní skupina, která bude za kraj vyjednávat s Letištěm Brno o případných změnách. Zastoupení by v ní měly mít všechny politické strany ze zastupitelstva kraje. Hejtman zdůraznil, že dosavadní audit nepřinesl žádná zjištění, že by vzniklo ze strany Letiště Brno jakékoli pochybení při využívání tohoto krajského majetku.

Z letiště v Brně-Tuřanech létají pravidelné lety do Nizozemska a Velké Británie. Pozastaveny jsou lety do Moskvy. Novou pravidelnou linkou by měl být od 16. listopadu spoj Brno-Mnichov. Většinou je letiště využíváno k charterovým letům.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno