[quote]Jihomoravský kraj vymezil v letošním roce 20 milionů korun na úpravu úseků silnic nižších tříd, na kterých se stávají vážné dopravní nehody se smrtelnými nebo těžkými zraněními. Práce se dotknou 25 úseků, řekl krajský radní Antonín Tesařík (KDU-ČSL). Díky opatřením by mělo být nehod méně. Vedle toho se uskuteční plánované rekonstrukce povrchů silnic. Letos na jižní Moravě opraví silnice II. a III. třídy za více než miliardu korun. Kolem 400 milionů půjde do rekonstrukcí, zbytek na údržbu a lokální opravy.[/quote]

Tesařík informoval, že na jihomoravských silnicích loni zemřelo 81 lidí, což je o 15 více než o rok dříve. Nehod bylo přes 7000. Stovky lidí utrpěli zranění, škoda byla vyčíslená skoro na půl miliardy.

„Jako rizikovější se podle statistiky ukázaly silnice II. tříd. Loni se situace ještě vyostřila, protože v počtu dopravních nehod skončil Jihomoravský kraj ve srovnání s ostatními kraji na pátém místě, v počtu zemřelých obsadil dokonce druhou příčku,“ upozornil Tesařík.

Úpravy některých úseků tomu mají zabránit. „Na vybraných 25 úsecích se například zlepší dopravní značení, rozhledové podmínky, nebo se dá protiskluzová vrstva, osadí se svodidla, odstraní stromy a udělají se podobné věci,“ uvedl Tesařík. Týká se to například silnic z Deblína do Tišnova, z Ochozu do Březiny, z Ludíkova do Žďárné, z Mistřína do Kyjova, z Brna do Kovalovic, z Ivančic do Neslovic, z Újezdu u Brna do Sokolnic, z Žabčic do Židlochovic, z Blanska do Jedovnic, ale i dalších úseků.

Kraj letos téměř za 400 milionů zrekonstruuje vybrané úseky silnic nižších tříd. Skoro 240 milionů na to bude čerpat ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Další více než půl miliarda půjde na údržbu, jež zahrnuje jak zimní, tak letní údržbu, sekání trávy nebo opravy děr v silnicích.

Jihomoravský kraj spravuje kolem 4000 kilometrů silnic nižších tříd. Loni na jejich rekonstrukce poprvé dostal peníze od státu, který mu dal 350 milionů korun. Celkem se loni v kraji opravilo bezmála 160 kilometrů s 21 mosty skoro za dvě miliardy korun. Zhruba miliardu pokryla Evropská unie.

Zdroj: ČTK