[quote]Jihomoravský kraj se chystá znovu vybrat ve veřejné soutěži autobusové dopravce, kteří budou od prosince 2017 zajišťovat deset let linkovou dopravu pro Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje na Znojemsku. Hodnota zakázky, která je rozdělená na části, je 3,3 miliardy korun, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.[/quote]

Znojemsko je poslední oblastí kraje, kde soutěž na autobusy dosud nebyla. Kraj se přitom chystá vypsat zakázku v napjaté situaci, kdy řidiči autobusů v celé republice kritizují své nízké platy a to, že kraje vybírají dopravce pouze podle ceny. Navíc na Znojemsku nefungují odborové organizace, a tedy ani kolektivní smlouvy. „Situace na Znojemsku je horší než jinde na jižní Moravě, kde odbory fungují. Je otázkou času, kdy to bouchne u dalších dopravců,“ řekl před několika dny Libor Weinstein, který vyjednává za nově vzniklou odborovou organizaci ve firmě ZDS-Psota a kde je již téměř dva měsíce stávková pohotovost.

Kraj nechce říct, zda vybere dopravce pouze podle nejnižší nabídnuté ceny. „Nyní se připravuje zadávací řízení podle aktuálně platné legislativy. Jednotlivá hodnoticí kritéria však nemohu z důvodu zachování rovnosti uchazečů komentovat dříve, než dojde k zahájení zadávacího řízení. To předpokládáme nejdříve na začátku července,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák.

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka se však v legislativě nic nezměnilo za posledního půl roku, který uplynul od takzvané jablonecké výzvy. Jde o protest řidičů proti tendru na provoz autobusových linek v Královéhradeckém kraji.

Zvýšení platů řidičů tehdy podpořil jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Prohlásil, že podpoří změnu zákona o zadávání veřejných zakázek, protože platy řidičů neodpovídají 21. století. „Podpořil nás tehdy i premiér a díky němu se rozjela jednání, jejichž výsledek však není žádný, a tvrdí nám, že žádná změna udělat nejde. Podle nás to jde snadno úpravou stávajícího právního předpisu. Velmi citlivě vnímáme, co kdo říká a co kdo dělá,“ řekl Pomajbík.

Situace mezi řidiči autobusů je napjatá v celé zemi a odboráři jsou připravení jít v srpnu do stávky za zvýšení platů. Ten se nyní pohybuje mezi 70 a 85 korunami za hodinu, řidiči stráví měsíčně v práci i 300 hodin včetně doby, kdy nejedou, ale jsou v práci.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno