Zdroj: Freeimages.com

[quote]Město Jirkov navýší dopravnímu podniku na rok 2018 dotaci o dva miliony na 14,5 milionu korun. Důvodem je plánovaný růst mezd řidičů od příštího roku a kompenzace za bezplatné MHD pro seniory. Radnice, která před rokem a půl prosazovala zrušení trolejbusové dopravy, se ohradila proti dalšímu doplácení společnosti, jejímž akcionářem je spolu s Chomutovem. Novinářům to řekl jirkovský starosta Radek Štejnar.[/quote]

Dopravní podnik měst Chomutov a Jirkov nedávno přišel na radnici s požadavkem na kompenzaci za provoz MHD ve výši 16,4 milionu korun, což zastupitelé odmítli. V roce 2016 se Jirkov rozhodl zrušit na svém území trolejbusovou dopravu, pro její zachování v rámci dopravního podniku se ale vyslovil Chomutov.

,,Nakonec jsme ustoupili a souhlasili s dalším provozem trolejbusů pod podmínkou, že bude Jirkov doplácet na MHD maximálně 12,5 milionu korun ročně,“ uvedl Štejnar.

Jako pádný argument pro zvýšení dotace radnice nakonec přijala růst mezd řidičů a kompenzaci za bezplatné MHD pro jirkovské seniory a dárce krve.

,,Na druhou stranu ti cestují zdarma už letos a vypadá to, že dopravní podnik to zvládá i s nižší dotací,“ uvedl starosta.

Dopravní podnik argumentoval také investicí do obnovy vozového parku. Některé stávající trolejbusy jsou přes 20 let staré, za 15 nových vozů zaplatí společnost 170 milionů korun.

,,My jsem ale trolejbusy původně vůbec nechtěli, protože většina Jirkováků využívá autobus. Cesta trolejbusem do Chomutova totiž trvá i 40 až 50 minut,“ uvedla místostarostka Dana Jurštaková.

Provoz trolejbusů je navíc výrazně dražší než autobusů. Chomutov drží v dopravním podniku 84,15 procenta akcií, Jirkov má 15,85 procenta.

Zdroj: ČTK