[quote]Řada pietních a vzpomínkových akcí se dnes koná po celé Jižní Koreji, která si připomíná rok od tragické nehody trajektu Sewol, při které zahynulo 304 lidí, převážně středoškolských studentů. V Ansanu, odkud byli středoškolští studenti, kteří se trajektem vydali na školní výlet, byly na půl žerdi spuštěné vlajky na vládních budovách a obyvatelé drželi minutu ticha. [/quote]

Už ráno se do oblasti nehody vypravil jihokorejský premiér I Wan-ku, ale zahnali ho příbuzní obětí protestující proti neuspokojivému způsobu, jakým podle nich vláda katastrofu zvládla.
Příbuzní navíc pohrozili, že celou vzpomínkovou akci zruší, pokud jim vláda nedá závazný slib, že vyzdvihne vrak trajektu a vyšetří příčinu jeho potopení. Náklady na vyzdvižení trajektu se odhadují v přepočtu až na 3,5 miliardy korun a trvat by tato operace mohla až rok a půl.

S truchlícími příbuznými se má dnes setkat jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, než odletí na plánovanou oficiální návštěvu Kolumbie. V centru Soulu se bude konat shromáždění se svíčkami.
Zatímco bezprostředně po potopení trajektu ovládl zemi všeobecný šok a smutek, první výročí jedné z nejhorších katastrof v zemi přináší mnohem komplikovanější emoce. Krom smutku a hněvu se přidává i frustrace mnoha Jihokorejců z vlastní vlády, která zatím nedokázala prosadit smysluplné zlepšení bezpečnostních předpisů. A někteří lidé uvádějí, že už jsou z neustálého soustředění pozornosti na nehodu trajektu Sewol unavení.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno