[quote]Ke změnám bodového systému, který připravuje ministerstvo dopravy, se budou moci lidé vyjadřovat do konce května. Zatím se k návrhu vyjádřilo téměř 800 lidí. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo dopravy. Podle něj lidé navrhují tvrdší postihy za jízdu pod vlivem drog nebo alkoholu nad jedno promile i za nedodržování bezpečné vzdálenosti a agresivní jízdu.[/quote]

Změny připravované ministerstvem dopravy by obecně měly přinést přísnější tresty za nejzávažnější přestupky. Maximální výše pokuty by se například u řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek, řízení bez patřičného oprávnění nebo při způsobení závažné nehody měla vzrůst z nynějších 50.000 Kč na 75.000 Kč.

Právě otázka výše pokut byla jednou z hojně komentovaných. Podle ministerstva dopravy řada lidí v připomínkách upozorňovala na skutečnost, že pro méně movité by takto vysoká pokuta mohla být likvidační, zatímco pro jiné řidiče jde o směšné částky. Tito lidé pak apelovali na to, aby výše pokut byla stanovena podle příjmu přistižených řidičů, nebo byla stanovována podle hodnoty vozidla.

Proti tomuto návrhu se už ale postavil ministr dopravy Dan Ťok, podle něhož je snahou úřadu systém pokut zjednodušit. Zavádění takovéhoto mechanismu by ale podle něho šlo přímo opačným směrem.

Dalším postřehem, který by si veřejnost přála do bodového systému zapracovat, je zohlednění skutečnosti, zda je potrestaný řidič profesionál, nebo není. U řidiče z povolání lidé totiž argumentují výrazně vyšším počtem najetých kilometrů a tedy i vyšší pravděpodobností, že spáchá nějaký přestupek. Příspěvky k tomuto tématu pak úřad vyzývaly k mírnějšímu pohledu na řidiče profesionály.

Naopak u takzvaných pirátů silnic veřejnost požaduje výrazně přísnější tresty než dosud. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda lidé u nejzávažnějších případů požadovali prodloužení doby odebrání řidičského průkazu na pět, deset let nebo i doživotně. V současnosti na takto dlouhou dobu úřady nemohou řidičské oprávnění odebírat, u závažných trestných činů ale o tom může rozhodnout soud. Vyjádřit se lidé mohou na mailovou adresu ministerstva pripominky@mdcr.cz.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno