V návaznosti na projev prvního místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse na zahájení belgického předsednictví Rady Evropy k základním právům občanů EU a vládě zákona se euro komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, kvalifikaci a mobilitu práce Marienne Thyssen soustředila na spolupráci Rady Evropy a EU k ochraně těchto svobod společným úsilím obou institucí.
Rada Evropy a EU mají k ochraně základních práv společný závazek. Dlouhodobě a výrazně podporují a brání společně demokracii, lidská práva, základní svobody a vládu zákona. Evropskou sociální chartu podepsaly všechny členské státy EU, které jsou současně stranami Evropské úmluvy o lidských právech. Preambule Smlouvy o Evropské unii vyhlašuje potvrzení oddanosti členských států základním sociálním právům, jak jsou definovány v Evropské sociální chartě a v Chartě základních sociálních práv pracovníků Společenství. A článek 151 Smlouvy o fungování Evropské unie se vztahuje explicitně k Evropské sociální chartě. Smlouva o EU také stanoví, že Unie bude též pracovat pro „vysoce konkurenceschopnou sociální tržní ekonomiku“.
Pro Junckerovu Komisi znamená posílení sociální tržní ekonomky růst, pracovní místa a sociální ochranu.
Agenda Komise pro růst a pracovní místa stojí na 3 osách: fiskální odpovědnosti, strukturálních reformách a investicích.
Fiskální odpovědnost se někdy staví proti sociálním hodnotám Evropy. To ale není pravda. Jde jen o nepřenášení nákladů krize na příští generace a zajištění trvale udržitelného systému sociální ochrany také pro příští generace. Fiskální odpovědnost však musí být uplatňována moudře- být provázena strukturálními reformami. Ty nezpochybňují základní hodnoty a práva tak charakteristická pro evropský kontinent, ale jen převádějí tyto hodnoty do společenského rámce vhodného pro dnešní a budoucí potřeby. Proto strukturální reformy trhů práce, systémů sociálního zabezpečení a pravidel zdanění, což Komise tolik zdůrazňuje- to vše souvisí. A přijala se řada iniciativ k mobilizaci fondů investic. Podle Junckerova plánu se předpokládá 315 mld. € na podporu růstu a vytváření pracovních míst a ambiciózní harmonogram zatraktivnění Evropy pro investice odstraněním regulačních a mimo regulačních úzkých hrdel ve strategických sektorech, jako je digitalizace a energetika.
Vytváření pracovních míst je velmi důležité. Nejprve ale nutno investovat do lidí. Mnoho Evropanů má stěží kvalifikaci po potřeby dnešního, natož pak budoucího trhu práce. Až do 20% má pouze základní gramotnosti a 25% má pouze základní početní dovednosti. Tyto dovednosti budou stačit v roce 2025pouze asi pro 11% pracovních míst.
Garance zaměstnanosti mladých je závazkem EU vůči svým mladým lidem. Právě minulý týden schválila Komise návrh zvýšit sazby předběžného financování pro projekty v rámci iniciativy zaměstnanosti mládeže. To znamená, že peníze EU – téměř 1 mld. € – budou k dispozici pro školení, učňovské školství a rychlejší získání zkušeností mladých lidí pro první pracovní místa. Jde jen o rychlejší mobilizaci peněz z fondů Unie; jak dostat mladé do zaměstnání je něco, co nemůže počkat.
Růst a pracovní místa v kombinaci s rozvojem dovedností, aby se lidé lépe vybavili pro pracovní místa a pro společnost zítřka, jsou nejlepší nástroje na podporu sociálního začleňování. Zkušenosti ukazují, že nezaměstnanost vede k sociálnímu vyloučení.
Kvalitní pracovní místa naopak umožní lidem postavit se na vlastní nohy, zapojit se do společnosti a uplatnit svá občanská a politická práva. Pracovní právo EU, jakož i Evropská sociální charta, zaručují pracovníkům po mnohá desetiletí vysoké standardy sociální ochrany, jako je rovné zacházení a ochrana před diskriminací, právo na práci v bezpečném a zdravém pracovní prostředí, nebo právo být zaměstnán v jiných členských státech s koordinací sociálního zabezpečení, které ho podporuje. Měli bychom zůstat ostražití a spojit síly, aby Evropská unie a Rada Evropy zajistily, že tato základní sociální práva budou potvrzena i v době ekonomického strádání.
Náš model evropské sociálně tržní ekonomiky si klade za cíl přinést více soudržnosti na náš kontinent. Naší ambicí je další ekonomická konvergence v eurozóně, v Evropské unii jako celku, i mimo ni. Místo toho vidíme bohužel opak.
Krize neúměrně postihla nejslabší v naší společnosti: s nízkou kvalifikací, s migračním pozadím, ženy, etnické menšiny, osoby se zdravotním postižením. Krize tak prohloubila stávající rozdíly a vytvořila nové. To není jen problém pro ty, kteří jsou pozadu. To také představuje skutečnou hrozbu pro naši společnost, jako celek Vidíme v tom základ pro erozi solidarity. Pracovníci přicházející ze zahraničí jsou považováni za zdroj nekalé hospodářské soutěže. Jejich právo na přístup k sociálním dávkám je zpochybňováno, i když do systému patří. Natož pak sociální pomoc pro hospodářsky neaktivní lidi.
Ochrana občanských práv vede k intenzivní debatě o boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Demokratické hodnoty jsou pod tlakem. Jde o to, aby za těchto okolností Rada Evropy a Evropská unie nadále více než kdy jindy spojovaly své síly, aby zajistily, že vybojovaná základní občanská, politická a sociální práva, která charakterizují náš kontinent, byla upevněna.
Junckerova Komise je odhodlána svázáním sociálna s ekonomickým hlediskem našeho sociálního tržního hospodářství vyvážit ekonomické svobody a sociální práva spravedlivě. Ekonomický růst může být udržitelný pouze tehdy, pokud je opravdu začleňující.
Sdílíme odhodlání učinit svět lepším místem pro práci a bydlení. Nutno využít každou příležitost, aby se dosáhl pokrok směrem k tomuto cíli.
Krize neúměrně postihla nejslabší v naší společnosti: s nízkou kvalifikací, s migračním pozadím, ženy, etnické menšiny, osoby se zdravotním postižením. Krize tak prohloubila stávající rozdíly a vytvořila nové. To není jen problém pro ty, kteří jsou pozadu. To také představuje skutečnou hrozbu pro naši společnost jako celek Vidíme tom základ pro erozi solidarity. Pracovníci přicházející ze zahraničí jsou považováni za nekalou hospodářskou soutěž. Jejich právo na přístup k sociálním dávkám je zpochybňováno, i když do systému patří. Natož pak sociální pomoc pro hospodářsky neaktivní lidi.
Ochrana občanských práv vede k intenzivní debatě o boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Demokratické hodnoty jsou pod tlakem. Jde o to, aby za těchto okolností Rada Evropy a Evropská unie více než kdy jindy nadále spojovaly své síly, aby zajistily, že vybojovaná základní občanská, politická a sociální práva, které charakterizují náš kontinent, byla upevněna.
Ale musíme také řešit příčinu problému. To znamená: vytváření udržitelného růstu a zaměstnanosti, vybavit lidi s dovednostmi, které potřebují, podporovat inkluzivní trhy práce a vysoké úrovně sociální ochrany. Ty budou přínosem nejen pro lidi, jichž se to přímo týká, ale také přispívají podle mého názoru k soudržné, otevřené a demokratické společnosti.
Tato konference je přispěvkem k této vzácné rovnováze.
Chci poděkovat Radě Evropy a belgické předsednictví pro pořádání této akce.
Sdílíme odhodlání učinit svět lepším místem pro práci a bydlení. Nutno k tomu využít každou příležitost.