Zdroj: Pixabay.com

[quote]Společnost Seznam.cz nesouhlasí s verdiktem, po němž se musela omluvit firmě Chaps za neoprávněné využívání dat z jejího systému pro vyhledávání dopravních spojů. ČTK to sdělila mluvčí Seznam.cz Petra Dvořáková s tím, že její společnost nicméně rozhodnutí soudu respektuje. Omluvu nařídil Městský soud v Praze už v srpnu 2016 a letos v lednu verdikt potvrdil Vrchní soud. Seznam.cz má ale, za to, že odpovědnost za protiprávní jednání nese jeho dodavatel Bileto.[/quote]

Městský soud nařídil Seznamu zveřejnit omluvu v denících Právo, MF Dnes, Hospodářské noviny, Lidové noviny a E15 a firma tak učinila minulé úterý.

,,Společnost Seznam.cz, a.s., provozovatel portálu Mapy.cz, se omlouvá společnosti CHAPS spol. s r.o., za své protiprávní jednání, kdy neoprávněně využívala databázi společnosti CHAPS spol. s r.o. k poskytování informací o dopravních spojeních třetím osobám,“ zněla formulace nařízená soudem.

Předmětem sporu bylo využívání dat o vlakových spojích ze systému CRWS. Ten vytvořila Chaps za účelem prezentace informací z celostátního informačního systému o jízdních řádech, který dlouhodobě vede z pověření ministerstva dopravy. Seznam v červnu 2014 zapracoval údaje z CRWS do svého portálu Mapy.cz v rámci nové funkce na vyhledávání spojů, na jejich využívání ale podle soudu neměl právo.

Seznam ale tvrdí, že data v dobré víře přebíral od společnosti Bileto, která ve smlouvě uváděla, že postupuje korektně.

,,Společnost Seznam.cz se necítí být vinna a nemůže nést odpovědnost za své dodavatele, kteří se zaváží, že jejich dodávky jsou bez právních vad. Z tohoto důvodu se závěrem soudu nesouhlasíme,“ napsala ČTK Dvořáková.

Městský soud ale v odůvodnění rozsudku zmiňuje i zjištění soudního znalce, podle něhož Seznam disponoval novější verzí CRWS než Bileto, protože na webu mapy.cz zveřejňoval data za jiné období.

Seznam data od Bileto využíval do roku 2016 a na jízdních řádech již s firmou „nijak nespolupracuje“.

Provozní ředitel Bileta Adam Raška záležitost odmítl komentovat a dodal, že ve společnosti v období, kterým se zabývala justice, vůbec nepůsobil. ČTK s dotazy ohledně neoprávněného využití dat odkázal na investiční skupinu Rockaway, která měla Bileto ve svém portfoliu od roku 2013 až do letošního května. Její mluvčí Michaela Papežová však uvedla, že Rockaway o verdiktu ve prospěch Chaps nevěděla a nemůže tak závěry soudu komentovat.

Kauza kolem dat o vlakových spojích nebyla jediným sporem mezi Chaps a Seznamem, který musely řešit soudy. Firmy se dlouho soudily kvůli tomu, že Chaps odmítal dalším stranám jízdní řády zpřístupňovat ve formátu, v jakém byly vytvořeny a povinně mu předávány. Už v červnu 2013 rozhodl Krajský soud v Brně, že se na firmu v rozsahu jízdních řádů vztahuje povinnost informace poskytovat.

Chaps pak v lednu 2016 dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 2,2 milionu korun za to, že v letech 2008 až 2015 svým jednáním zneužíval své dominantní postavení. Pokuta byla později snížena na 1,080 milionu korun a firma proti ní v květnu u brněnského krajského soudu podala žalobu, o níž dosud nebylo rozhodnuto.

Monopol Chaps v souvislosti s jízdními řády prakticky skončil v září 2015, kdy začala platit vyhláška ministerstva dopravy, které data od dopravců poskytne komukoliv, kdo o ně požádá.

Zdroj: ČTK