[quote]Kanada ukončila antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Oznámil to v úterý kanadský antimonopolní úřad. Ten v roce 2013 vyjádřil podezření, že Google zneužívá svou dominantní pozici v internetovém vyhledávání.[/quote]

Úřad upozornil, že sice objevil důkazy podporující jedno z obvinění, ale firma již učinila opatření k nápravě situace. „Jsme potěšeni, že se úřad rozhodl své vyšetřování ukončit,“ řekl hlavní právní zástupce Googlu Kent Walker.

Google nicméně nadále čelí antimonopolnímu vyšetřování v Evropské unii. Podle zdrojů agentury Reuters by Evropská komise mohla firmu již ve středu obvinit z porušování pravidel hospodářské soutěže v souvislosti s jejím operačním systémem Android pro chytré telefony.

Komise již loni v dubnu Google obvinila, že ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňoval vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek. Pokud komise shledá Google vinným ze zneužívání pozice na trhu, může mu vyměřit pokutu ve výši až 7,4 miliardy dolarů (177 miliard Kč), tedy deseti procent jeho loňských tržeb.

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v pondělí uvedla, že vyšetřování se nyní soustředí na smlouvy Googlu s výrobci telefonů a mobilními operátory. Komise se podle Vestagerové obává, že by Google mohl omezovat přístup spotřebitelů k novým aplikacím tím, že požaduje po výrobcích a operátorech, aby do telefonů se systémem Android předinstalovávali jeho aplikace.

Zdroj: ČTK